Buzoianca Mariana Mărăcine, vicecampioană europeană de junioare

Campionatele Europene de box pentru juniori de la Galați s-au încheiat cu o mare performanță pentru sportul buzoian. Mariana Cristina Mărăcine, de la SCM Gloria Buzău, antrenori Steluța Duță și Constantin Voicilaș, sportivă care practică boxul de numai 8 luni, a câștigat medalia de argint în cadrul categoriei + 80 kg.

După ce a trecut de bulgăroaica Penka Kostova, buzoianca n-a mai avut resurse și în finală, unde a cedat prin inferioritate în repriza I în fața mult mai puternice rusoaice Ekaterina Rodionova. România a încheiat Campionatele Europene cu 8 medalii, ceea ce reprezintă un mare pas înainte față de ediția din 2018, când s-a obținut o singură medalie. Rusia a luat cele mai multe titluri, 12 (7 la feminin și 5 la masculin).