Economic

Buzăul, printre județele din România cu cei mai săraci pensionari

Casa de Pensii a făcut publice sumele de bani pe care pensionarii le încasează și, potrivit sursei citate, există diferențe mari între județele României. Concret, sunt județe în care pensia media depășește cu 1.300 lei media națională și județe în care pensionarii încasează cu 600 de lei mai puțin decât media națională.

Sumele sunt calculate ca medie pe județe și pe sectoarele din București. Pensia medie în România este de 2.818 lei. Există șase județe și toate sectoarele din București unde pensia medie este peste media națională de 2.818 lei.

De exemplu, în Argeș pensia media este 3.010 lei, cu 192 lei mai mare ca media națională. În Brașov, pensia medie ajunge la 3.332 lei, cu 514 lei mai mare ca media națională. Pensii medii mari sunt desigur la București, deoarece și în prezent în Capitală sunt cele mai mari salarii. Salariul mediu din București este mai mare și cu 1.000 – 1.500 lei net față de majoritatea județelor țării. Astfel, în Sectorul 1 pensia medie este de 4.126 lei cu 1.308 lei mai mare ca media națională. În Sectorul 2, pensia medie este de 3.614 lei cu 796 lei mai mare ca media națională, în timp ce în Sectorul 3 pensia medie este de 3.514 lei cu 696 lei mai mare ca media națională. Sectorul 4 înregistrează o pensie medie de 3.488 lei cu 670 lei mai mare ca media națională. Cea mai mică pensie medie este în Sectorul 5, respectiv de 3.081 lei cu 263 lei mai mare ca media națională. În Sectorul 6 pensia medie este de 3.664 lei cu 846 lei mai mare ca media națională.

În Hunedoara și Gorj sunt pensii mari pentru că aici au muncit oameni din sectorul minier și energetic. Aici salariile au fost mari. În plus, toți banii au fost pe cartea de muncă și s-au luat în calcul și veniturile nepermanente – ore suplimentare, condiții grele, munca în subteran, potrivit Newsweek.

Care sunt județele în care pensionarii suferă

Este mai ușor să enumerăm județele în care pensiile românilor sunt mari, decât să le enumerăm pe cele în care pensionarii încasează lunar sume mici, deoarece în aproape 35 de județe pensiile sunt sub media națională, potrivit sursei citate.

Pensii mult sub media pe țară sunt în județele Ialomița – 2.470 lei, Giurgiu – 2.280 lei, Neamț – 2.503 lei, Teleorman – 2.469 de lei, Vaslui – 2.285 de lei, Suceava 2.368 lei, Harghita 2.614 lei, Giurgiu – 2.218 lei.

Nici în Buzău nu ne putem lăuda cu pensii care depășesc media națională, sau măcar să ajungă acolo. Astfel, potrivit datelor furnizate de Casa de Pensii, pensia medie în Buzău este de 2.449 lei, cu 369 lei mai puțin decât media națională. 104.247 de pensionari înregistrează Buzăul în prezent, mai arată datele Casei de Pensii.

România avea 4,6 milioane de pensionari în luna martie

În luna martie, în România erau înregistrați 4.684.474 de pensionari, iar pensia medie a fost de 2.782 de lei, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Valoarea totală a drepturilor de pensie cuvenite s-a ridicat la 13,032 de miliarde de lei.

  • Din totalul pensionarilor, 522.613 aveau perioade lucrate în agricultură, iar pensia medie a fost de 716 lei.
  • Potrivit datelor CNPP, numărul celor care s-au pensionat la limita de vârstă era de 3.782.225 de persoane, din care 2.158.318 femei, în timp ce pensia medie era de 3.113 lei.
  • Pensie anticipată au primit, în martie 2026, 63.236 de persoane (2.508 de lei pensie medie), iar pensie de invaliditate 392.458 de persoane (pensie medie de 1.086 lei), dintre care 45.936 de persoane pentru gradul I de invaliditate (949 lei pensie medie).
  • În aceeași lună, pensie de urmaș s-a acordat unui număr de 446.463 de persoane (1.508 lei, pensia medie), în timp ce ajutor social au primit 92 pensionari (540 de lei, în medie).

Articole similare