Actualitate

Benzina continuă să se scumpească

La Rompetrol se vinde mai scump decât motorina

Miercuri, 27 mai, au fost înregistrate noi scumpiri ale carburanților în majoritatea rețelelor de carburanți. În timp ce motorina a rămas nemodificată în toate lanțurile, prețul benzinei continuă să crească.

După majorarea de 15 bani pe litru aplicată de Petrom și OMV în ziua precedentă, Rompetrol, MOL și Socar au urcat la rândul lor prețul benzinei standard cu încă 15 bani/litru. Astfel, se produce o situație mai puțin obișnuită: benzina este mai scumpă decât motorina în unele rețele.

Prețurile benzinei standard miercuri:

  • Petrom – 9,47 lei/litru (fără modificări față de marți);
  • OMV – 9,53 lei/litru;
  • Rompetrol – 9,53 lei/litru, după o creștere de 15 bani;
  • MOL – 9,53 lei/litru, în urcare cu 15 bani;
  • Socar – 9,49 lei/litru, plus 15 bani;
  • Lukoil – 9,38 lei/litru, preț nemodificat.

Spre deosebire de benzină, motorina standard nu a înregistrat nicio modificare miercuri, toate rețelele păstrând nivelurile din ziua precedentă. La stațiile Rompetrol benzina este în continuare mai scumpă decât motorina, situație rar întâlnită pe piața carburanților din România. Menționăm că marți, 26 mai, trendul a fost acelașii în stațiile Rompetrol.

Prețurile motorinei standard miercuri:

  • Petrom – 9,53 lei/l
  • Rompetrol- 9,34 lei/l (cea mai ieftină motorină)
  • MOL – 9.54 lei/l
  • Lukoil și OMV și Socar – 9,59 lei/l

Articole similare