Aventura continuă!

Metalul trece de FC Bacău, după un thriller cu prelungiri și penalty-uri

A fost nevoie de loviturile de departajare, atât de urâte de fotbaliști, pentru o calificare către ultimul hop către liga secundă. Metalul, echipa clar mai bună în duelul cu FC Bacău, a deschis scorul repede, după 23 de minute, prin Valentin Robu. Mijlocașul a scăpat singur spre poarta adversă și a transformat ocazia, plasând mingea pe lângă portar, deși avea „un om în spate”, fiind vizibil incomodat.

Bucuria de după gol a fost destul de scurtă. Oaspeții au egalat în minutul 30, Burlacu marcând pentru aceștia. La pauză, buzoienii au intrat, totuși, în avantaj, întrucât Vali Robu a mai înscris o dată, cu latul, din careu, la capătul unui corner.

Repriza a doua a fost echilibrată, ambele combatante trecând de câteva ori pe lângă lovitura decisivă. Ocaziile nu s-au transformat în goluri, astfel că, la finele timpului regulamentar, s-a intrat în prelungiri. Nici următoarele 30 de minute nu au adus modificarea tabelei. Urmau penalty-urile!

La loviturile de departajare, culmea, cel mai bun om al meciului a ratat. Vali Robu a tras peste, dar a fost „scos” de echipierii săi, în cele din urmă. Sângele buzoienilor a fost mai rece, iar căpitanul Marius Tudorică a înscris pentru cea mai muncită victorie a Metalului din acest sezon.

Au urmat minutele de bucurie, cu terenul invadat de fani selfie-uri și o petrecere cu mulți decibeli în vestiarul alb-albastru. Numele lui Vali Robu a fost scandat, la unison, de toată lumea.

Mutare inspirată în iarnă, atunci când mijlocașul de 22 de ani a fost adus la Buzău. Căpitan pe atunci la Dacia Unirea Brăila, tânărul a fost cedat fără sumă de transfer, după ce jucase, încă de copil, la același club. Situația economică precară a celor de la Brăila, dar și dorința jucătorului de a evolua la un nivel mai înalt, au făcut posibilă mutarea. Chiar după ce transferul s-a realizat, Vali Stan susținea că venirea tânărului reprezintă un plus important pentru Metalul. Din fericire, spusele tehnicianului buzoian s-au adeverit, Robu fiind sâmbătă asul din mâneca antrenorului de la Metalul.

Buzoienii vor avea parte de doar câteva zile de pauză, întrucât pe 1 iunie vor disputa prima manșă a barajului cu CSM Focșani. Vrâncenii au remizat în deplasare, cu Bucovina Rădăuți, după ce-și câștigaseră meciul de pe teren propriu. Primul meci se va juca la Focșani iar returul la Buzău, miercuri, pe 5 iunie. Așa cum multă lume anticipa, numărul întâlnirilor dintre Metalul și Focșani va ajunge la șapte, la finele ultimei runde de baraj.

În cele cinci meciuri disputate până acum, buzoienii au avut câștig de cauză de patru ori. Focșaniul a bifat o victorie, 2 la 1 chiar pe terenul Metalului, la începutul sezonului, pe 30 septembrie. Ultima întâlnire a fost câștigată de băieții lui Vali Stan, 2-1 pe „Cornel Negoescu”, destul de recent, pe 11 mai.

Pentru determinarea celei de-a șasea promovate se va disputa o mini-competiţie, la care vor participa cele mai bune patru dintre cele cinci echipe învinse în finalele barajelor. Mini-competiția va fi formată din semifinale și finală (un singur joc pe terenul primei extrase la „împerechere”), câştigătoarea finalei urmând a promova în Liga 2, care trece de la 20 la 22 de participante.