Au pierdut un meci, au câștigat un public

Momente jenante în prima repriză a meciului dintre Gloria și Sepsi. Buzoienii, probabil sub povara tracului dat de primul meci pe teren propriu, n-au reușit să dea replică unei trupe serioase, venite în Crâng cu un singur scop, acela de a lua toate punctele. Dacă jocul buzoienilor a fost mai tern decât o reclamă la detergenți, băieții lui Bernd Storck chiar au arătat ca o echipă de play-off.

Practic, Gloria n-a reușit să iasă cu pasă din jumătatea proprie în primele zece minute, perioadă la finele căreia oaspeții au și marcat: Florin Ștefan bate impecabil un corner, mingea trece peste Dobrosavlevici și Dandea, ocazie perfectă pentru Ciobotariu de a relua din șase metri în plasă.

Raportul de forțe din teren nu s-a schimbat după ce oaspeții au deschis scorul. Gloria a bâjbâit mai mult fotbalul, fapt recunoscut și de Andrei Prepeliță după meci, antrenorul afirmând, mai în glumă-mai în serios: „Dacă cinci pase consecutive s-ar fi punctat cu un gol, noi n-am fi reușit să înscriem în prima repriză”.

Cei care au înscris au fost, însă, oaspeții, în minutul 30. Varga șutează pe colțul lung de la 18 metri, Greab respinge în față și Coman, o mai veche cunoștință a microbiștilor buzoieni, reia din șase metri în plasă, fără nicio opoziție. Pauza a venit ca o izbăvire pentru „glorioși”, după un prim act în care Sepsi a mai ratat câteva ocazii bune.

Schimbarea la față

În partea a doua, Gloria și-a revenit, ca orice erou din filmele cu bătaie care s-a săturat să încaseze cu nemiluita și se decide brusc să schimbe traiectoria narațiunii într-una cu final fericit. Prepeliță a făcut câteva mutări inspirate, iar Traore, Akhmatov și Tescan s-au dovedit a fi fix oamenii capabili de a aduce plusul de energie în jocul gazdelor. Malianul putea semna pentru 1-2 chiar în minutul 52, însă șutul expediat din 12-13 metri, lângă bară, a fost respins in-extremis de Niczuly. A fost momentul care a înviorat și tribuna, mai activă și mai indulgentă decât la multe meciuri din trecut.

Gloria a început să joace din ce în ce mai bine și a mai trecut o dată pe lângă gol, la un contraatac blitz, purtat în doi, de Matos și Benzar. Din păcate, ultimul n-a găsit plasa porții, nu din cauza vreunei execuții defectuoase, ci a unei bălți buclucașe din careul oaspeților în care mingea s-a oprit pur și simplu. La omul sărac…

Partida s-a relansat în minutul 86, după un corner bătut la colțul lung, la capătul căruia Tescan a reluat cu capul. Șase-șapte minute mai târziu, Gloria a egalat, prin Matos, tot după o fază fixă. Publicul s-a bucurat, însă, preț de doar două minute, întrucât golul a fost anulat, după analiza VAR.

„Nu este de contestat nimic. Este o decizie corectă a celor din camera VAR”, a declarat fostul arbitru internațional Marius Avram, în cadrul emisiunii „Digi Sport Special”.

Aproape imediat după anularea golului, arbitrul Iulian Călin a pus capăt partidei. Fotbaliștii au fost aplaudați la scenă deschisă de o mare parte a spectatorilor, cu toate că finalul fericit nu mai venise. Gloria are un punct după două etape iar etapa viitoare merge să joace pe lângă teii lui Eminescu, în Copou.