„AnTanTe” revine mai mare și mai aproape de buzoieni!

Vineri, 7 martie, la Centrul Cultural și Educațional „Alexandru Marghiloman”, organizatorii „AnTanTe” au stat la povești cu viitori parteneri cu care vor construi anul acesta un festival memorabil.
Festivalul „AnTanTe”, unic în țară, este important pentru buzoieni pentru că el contribuie la promovarea culturii locale, la dezvoltarea comunității, la diversificarea ofertei culturale și nu în ultimul rând la implicarea tinerelor talente și un sprijin important pentru artiști și creatori locali. Festivalul AnTanTe este o oportunitate pentru mulți tineri de a lua contact cu ceea ce presupune voluntariatul, și le creează o cultură a responsabilității și participării active.
Este știut că un festival bine organizat poate atrage turiști din diverse colțuri ale țării sau chiar din mediul de afaceri, ceea ce ar stimula economia locală. Restaurantele, hotelurile, magazinele și alte afaceri locale ar beneficia direct de pe urma unui flux mai mare de vizitatori. AnTanTe este un festival care de la an la an devine tot mai vizibil, mai ales că a arătat deschidere internațională, fapt pentru care reușește să atingă multe dintre obiectivele festivalurilor aflate pe harta evenimentelor europene. Acesta este și motivul pentru care Primăria Buzău împreună cu centrul Cultural și Educațional „Alexandru Marghiloman” au dat startul pregătirilor și discuțiilor cu artiști, spectatori și oameni faini care fac magia posibilă în acest festival ce poartă amprenta Buzăului.
Festivalul AnTanTe este finanțat de Primăria Municipiului Buzău prin Centrul Cultural și Educațional Alexandru Marghiloman.
„Am dezvăluit primele schițe pentru <AnTanTe 2025> și vă spunem doar atât: va fi mai mare, mai distractiv și plin de surprize! ”, anunță organizatorii, care se gândesc să atragă și să implice ONG-uri și mediul privat în realizarea festivalului din acest an.






