Alt scenariu, același deznodământ

Potaissa Turda – HC Buzău 27-24 (13-8)

HC Buzău a pierdut din nou, după patru etape, în epilogul rundei a 21-a din Liga Naţională. Echipa buzoiană a cedat la mare luptă, sâmbătă după-amiază, în Ardeal, în faţa Potaissa Turda, într-una dintre cele mai dificile deplasări din campionat. Formaţia turdeană, una dintre cele mai puternice şi implicată an de an în lupta pentru titlu şi cupe europene, a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a supune Buzăul, scor final, 27-24 (13-8), cea mai strânsă diferenţă pe teren clujean în scurta istorie a confruntărilor dintre cele două echipe, toate revenind până acum Potaissei.

Prima parte a întâlnirii a fost foarte echilibrată, cu puține reușite, după șapte minute marcându-se doar patru goluri (2-2). Turda a preluat conducerea în minutul 8 (3-2), dar duelul a fost în continuare echilibrat, până la jumătatea primei reprize. “Lupii” au încheiat însă foarte slab prima parte. După 6-6 în minutul 14, oaspeții au mai marcat doar două goluri până la final, față de cele șapte reușite ale ardelenilor, astfel că, după primele 30 de minute, Potaissa avea un avantaj de cinci goluri, 13-8.

În partea a doua, Turda a părut puțin mai relaxată, dar a reușit să mențină o diferență liniștitoare pe tabelă. Buzăul s-a apropiat cel mai mult cu trei minute înainte de final, la două goluri, 23-25, dar turdenii au gestionat ultimele minute și au încheiat în avantaj de trei goluri, 27-24. Şi după eşecul de la Turda, HC Buzău se menţine pe locul 10, cu 23 de puncte, la şase distanţă de locurile de baraj. Liga Naţională se întrerupe până pe 27 martie, când echipa buzoiană o va întâlni, la Sala Sporturilor, pe Steaua Bucureşti.

TURDA: Șelaru, Freiwald – Thalmaier – 7 goluri, Ghiță (5), Dragas (4), Ghivil (3), Dumitriu (2), Pințoiu (2), Talas (2), Pavel (1), Koblos (1), Lazăr, Cîntec, Ciortea, Putnoky. Antrenor: Horațiu Gal

HC BUZĂU: Babasafari, Crăciunescu, Manole 1 – gol – Stroe (4), Dumitrana (3), Glendza (3), Vojvodic (3), Broască (2), Bejinariu (2), Milosevic (2), Anton (2), Pelidija (1), Mironescu (1), Gheorghe, Barros, Baican. Antrenor: Pero Milosevic