Ajutor de peste Prut! Gloria, salvată de un moldovean transferat pe ultima sută de metri

• Gloria Buzău – Universitatea Cluj 2-1 (0-1)

Gloria a obținut prima victorie din campionat, după un meci în care a făcut diferența în ultimele 20 de minute! Duminică după-amiază, pe stadionul din Crâng, în etapa a 3-a a ligii secunde, fotbaliștii buzoieni au întâlnit-o pe Universitatea Cluj, formație ce își anunțase intențiile de a pleca de la Buzău cu toate cele 3 puncte. Prima repriză le-a confirmat așteptările, iar clujenii au intrat la pauză în avantaj, 1-0, după reușita israelianului Idan Golan, din minutul 15. După pauză, antrenorul Ilie Stan a schimbat nu mai puțin de trei jucători, dar marea inspirație a tehnicianului Gloriei a fost introducerea moldoveanului Maxim Iurcu, în minutul 66. Iar ultimul transfer din Crâng, realizat doar cu câteva zile înaintea jocului, a schimbat soarta partidei. Maxim a egalat în minutul 72, după ce a deviat în plasă centrarea lui Pîrvulescu, iar cu patru minute înainte de final a înscris golul victoriei cu o lovitură de cap din 6 metri!

,,Dacă săptămâna trecută am fost supărat pe jucători, acum am reușit un meci foarte bun. Jucătorii și-au dat seama, după pauză, că fără sacrificiu și fără dorință nu poți face nimic. Vreau să-i felicit din suflet că au avut puterea să revină de la 0-1, în fața unei echipe ca U Cluj. Pe Maxim Iurcu l-am urmărit anul trecut. A fost al doilea marcator din Moldova, deci cred că trebuie să ai calitate. Am făcut o alegere bună, sper să aibă continuitate”, a declarat antrenorul Ilie Stan. Gloria, care a acumulat 7 puncte și a urcat pe locul 7 în clasamentul intermediar al Ligii a 2-a, va întâlni etapa viitoare, în deplasare, pe Farul Constanța.

GLORIA BUZĂU – U CLUJ 2-1 (0-1)

Gloria Buzău: Stoian – Ghinga, Toma, Ioniță, Balgiu – Tucaliuc, Huiban – Ignat (46 Pîrvulescu), Chică-Roșă (46 Stoica), Roșu (66 Iurcu)– Savin (46 Ciobanu). Antrenor: Ilie Stan

U Cluj: Muțiu – Miguel (87 Ștefănescu), Luchin, Mureșan, Neciu (78 Roskopf) – Filip, Negrean, Barbu (78 Taub) – Mînărean (61 Ilieș), Goga, Golan. Antrenor: Adrian Falub

• au marcat: Iurcu 72; 86 – Golan 15
  • arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare)