Ajutoare de urgență pentru buzoieni afectați de incendii și de probleme sociale

Guvernul României a aprobat, în cadrul ședinței de joi, alocarea unui sprijin financiar de 2.179.000 de lei pentru 509 familii și persoane singure aflate în situații de necesitate. Printre beneficiari se numără și locuitori ai județului Buzău, afectați de incendii, fenomene meteorologice severe sau probleme de sănătate care cresc riscul de excluziune socială.
Potrivit Ministerului Muncii, 89 de familii și persoane singure, inclusiv din Buzău, vor primi în total 571.000 de lei pentru a face față pagubelor cauzate de incendii. De asemenea, alte 394 de familii și persoane din mai multe județe, inclusiv din Buzău, vor beneficia de ajutoare în valoare de 1.485.000 de lei, destinate celor care se confruntă cu probleme grave de sănătate sau alte dificultăți sociale.
Ajutorul financiar este direcționat și către familii din județele Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea și municipiul București. În plus, 24 de familii din județul Constanța vor primi 108.500 de lei pentru a remedia pagubele provocate de ploi abundente, inundații și vânt puternic. Totodată, două familii din Botoșani și Vâlcea vor primi 14.000 de lei pentru a face față efectelor alunecărilor de teren.
Ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu, a declarat că aceste ajutoare sunt menite să sprijine persoanele vulnerabile și că fondurile sunt alocate din bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale. „Împreună cu autoritățile locale, continuăm să ajutăm familiile și persoanele singure care trec prin dificultăți majore, pentru a depăși perioadele grele ale vieții. Plata tuturor acestor ajutoare de urgenţă va fi asigurată din bugetul alocat Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale”, a subliniat ministrul.



