Actualitate

Percheziții în Buzău. Șoferi de TIR suspectați că furau laptopurile pe care le transportau

Miercuri dimineață au avut loc trei  percheziții domiciliare în municipiul Buzău și Țintești, într-un dosar de delapidare. Poliţiştii Secţiei 2 Ploieşti, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploieşti, au pus în executare în total  şapte mandate de percheziţie domiciliară în judeţele Buzău şi Prahova.

 „Din cercetările efectuate până în prezent, a reieşit că, în perioada martie – iunie 2026, mai multe persoane, angajate în calitate de conducători auto în cadrul unei societăţi comerciale cu obiect de activitate transportul internaţional de mărfuri, şi-ar fi însuşit, fără drept, bunuri pe care le-ar fi transportat pe rute internaţionale, cauzând un prejudiciu de aproximativ 55.000 de euro”, a informat Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Prahova.

Surse judiciare au precizat că ancheta vizează mai mulţi şoferi de TIR care şi-ar fi însuşit laptopuri care erau transportate pe rute internaţionale.

La activităţi participă poliţişti din cadrul Biroului de Combatere a Infracţiunilor Contra Patrimoniului şi Persoanei, Biroului de Combatere a Furturilor din Locuinţe, specialişti criminalişti din cadrul IJP Prahova şi Buzău, poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Buzău şi ai Secţiei nr. 5 Poliţie Rurală Costeşti, precum şi luptători ai Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploieşti.

Șapte persoane urmează să fie conduse la audieri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare