VIDEO / La 16 ani a furat mașina și a plecat cu ea

Un tânăr în vârstă de 16 ani, din Ialomița, a fost reținut de polițiștii buzoieni după ce a furat mașina unui buzoian și a plecat cu ea.
Totul s-a întâmplat în ziua de 19 iunie, când, profitând că proprietarul a lăsat mașina nesupravegheată și cu cheile în contact, minorul a furat-o din curtea unei societăți comerciale. Furtul a fost sesizat chiar de proprietar, un buzoian în vârstă de 57 de ani.
În data de 24 iunie, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției municipiului Buzău au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară în Ialomița, la imobilul minorului.
Tânărul nu a fost găsit la domiciliu, motiv pentru care polițiștii au demarat investigații specifice. Acesta a fost depistat în Târgu Jiu, iar autovehiculul furat a fost găsit în Urziceni.
Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore.



