Actualitate

Directorul medical al Spitalului Județean de Urgență, Ștefania Szabo, a murit la 37 de ani

Directorul medical al Spitalului Județean de Urgență, medicul chirurg Ștefania Szabo, a fost găsită decedată în această dimineață în camera de gardă a acestei unități medicale.

În vârstă de 37 de ani, aceasta a murit, cel mai probabil, în urma unui atac de cord, din cauza epuizării și a stresului provocat de responsabilitățile funcției.

La Spitalul Județean se află în plină desfășurare o anchetă a Poliției, Parchetului și a Inspectoratului Teritorial de Muncă.

Dr. Ștefania Szabo a urmat cursurile Facultății de Medicină „Carol Davila”, iar rezidențiatul l-a făcut la Spitalul Floreasca din Capitală. Lucrează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Buzău din data de 1 iulie 2020, ca medic specialist de chirurgie generală. A fost numită director medical al spitalului, poziție din care a demisionat în octombrie 2022, din cauza vechimii insuficiente pe care o avea la data numirii. După completarea vechimii, a revenit pe funcția respectivă.

Pe 6 martie 2020, Ștefania Szabo a fost victima unui incident straniu. În timpul unei operaţii asupra unei paciente de 86 de ani, diagnosticată cu tumoră la colon şi care avea şi virusul hepatitei C, chirurgul Sorin Păun, şef de secţie la Spitalul Floreasca, „într-un acces de furie”, i-a atacat pe medicii Ştefania Szabo şi Bogdan Gaspar. „Într-un moment de nervozitate dus până la extrem, dr. Păun a scos electrocauterul din pacient şi m-a lovit cu acesta peste mâna stângă, provocându-mi o rană sângerândă. În timpul actului operator, dr. Păun m-a lovit atât pe mine, cât şi pe dr. Gaspar de câteva ori şi cu pensa peste mâini”, a scris medicul Ştefania Manolescu, la momentul respectiv rezidentă la chirurgie în anul VI, în plângerea pe care a înaintat-o conducerii spitalului. Incidentul a fost reclamat de opt medici, dintre care doi chirurgi şi şase rezidenţi.

„Fiecare zi în spital aduce o nouă provocare, o nouă poveste, un nou vis de salvat. Medicina nu înseamnă doar tratamente şi diagnostice, ci şi inimă, empatie şi dorinţa de a fi sprijin acolo unde e cea mai mare nevoie. Pentru noi, fiecare pacient este un univers întreg”, scria Ștefania Szabo pe Facebook la începutul lunii septembrie. 

Articole similare