Ateliere creative coordonate de regizoarea buzoiană Andreea Lăcătuș, la BIAF

Duminică, 24 august, între orele 14.00 și 19.00, la Centrul Muzeal „I. C. Brătianu”, publicul este invitat să participe la o serie de ateliere creative inedite, desfășurate în cadrul proiectului „Limite de cadru. Scrisori pentru viitor”. Activitățile sunt coordonate de regizoarea buzoiană Andreea Lăcătuș, cunoscută pentru proiectele sale care îmbină filmul cu educația și pentru modul în care reușește să apropie tinerii de arta cinematografică.
Atelierele propun o experiență interactivă, în care participanții sunt încurajați să își imagineze cum va arăta viața lor peste zece ani. Procesul se desfășoară în mai mulți pași, iar cei care parcurg întreaga experiență vor pleca acasă cu propriul film-jurnal. Activitățile sunt gratuite, deschise pentru oricine are peste 10 ani și un smartphone, iar înscrierile se fac online, printr-un formular dedicat.
Proiectul „Scrisori pentru viitor” a fost inițiat de regizoarele Andreea Lăcătuș și Simona Constantin și s-a desfășurat anul acesta în mai multe localități din țară, printre care Călărași, Slobozia și Oltenița. Tinerii implicați au realizat un curs video despre film și educație emoțională, care a ajuns în aproximativ 60 de școli și licee din 29 de localități. De asemenea, unii dintre elevi au reușit să își finalizeze primele filme-jurnal, disponibile acum pe platforma www.limitedecadru.ro.
„Cred că filmul poate fi o unealtă extraordinară de autocunoaștere și de dialog cu ceilalți. Prin aceste ateliere încercăm să le oferim adolescenților și publicului larg șansa de a-și pune întrebări despre cine sunt și unde se văd în viitor”, a explicat Andreea Lăcătuș, care revine la Buzău nu doar ca profesionist în domeniu, ci și ca ambasador cultural al orașului natal.
Cine este Andreea Lăcătuș
Originară din Buzău, Andreea Lăcătuș este regizoare și formator cultural, cu o experiență bogată în proiecte educaționale dedicate adolescenților. A coordonat numeroase ateliere de film și storytelling vizual, iar prin proiectele sale a încurajat tinerii să descopere cinematografia nu doar ca artă, ci și ca instrument de explorare personală. Este co-fondatoare a platformei „Limite de cadru”, care aduce filmul în școli și licee din întreaga țară, contribuind la dezvoltarea unor generații de tineri mai creativi, mai conștienți de propria identitate și mai pregătiți să se exprime artistic.
În etapa finală a proiectului, rezultatele sunt prezentate sub forma unei instalații multimedia itinerante, iar Buzăul se numără printre opririle-cheie ale acestui demers cultural.
Accesul este gratuit, iar înscrierile la ateliere se fac AICI




