Cultură

Tânărul fotograf buzoian Vlad Păuleț, finalist la Milvus Photocontest 2025

Vlad Păuleț, unul dintre cei mai promițători tineri fotografi de natură din România, continuă să impresioneze pe scena internațională. La ediția 2025 a prestigiosului concurs Milvus Photocontest, imaginea sa intitulată „The Pair” a fost desemnată finalistă la Categoria „Natură”, printre sute de lucrări înscrise din întreaga lume.

Fotografia surprinde un moment spectaculos în Munții Ciucaș, în mijlocul unui viscol puternic. Vlad descrie experiența ca fiind una extrem de provocatoare, dar plină de sens artistic: „În opinia mea, cele mai bune imagini vin atunci când condiţiile sunt cele mai aspre. Când a fost făcută această imagine era o vreme rece pe munții Ciucaș și un viscol mare. Abia puteam să mă ridic și să văd pentru că particulele de zăpadă mă înțepau pe față, dar acesta a fost motivul pentru care fotografia este atât de specială. Datorită lor, fotografia are o atmosferă superbă, făcându-te să simți vântul și frigul din acea zi”, spune Vlad Păuleț.

Reușita lui Vlad confirmă încă o dată ascensiunea sa în lumea fotografiei de natură, după ce în 2024 a fost numit Tânărul Fotograf de Călătorie al Anului” la Travel Photographer of the Year și a câștigat numeroase premii în cadrul Salonului Național Fotogeografica.

Milvus Photocontest este una dintre cele mai apreciate competiții internaționale dedicate fotografiei de natură, organizată cu sprijinul Milvus Group (asociație de protecție a păsărilor și a naturii, cu sediul la Târgu Mureș) și FORONA (Asociația Fotografilor de Natură din România). Concursul promovează nu doar frumusețea sălbatică a planetei, ci și mesajele de conservare și respect față de mediu.

Articole similare