ActualitateCultură

„Escapadă culturală internațională nocturnă” de Noaptea Muzeelor, la Muzeul Județean, în parteneriat cu Ambasada Indiei

Pe 17 mai 2025, între orele 17.00 și 24.00, Muzeul Județean Buzău își deschide porțile pentru publicul larg, cu prilejul Nopții Europene a Muzeelor, propunând o ediție de excepție sub genericul „Escapadă culturală internațională nocturnă”.

Evenimentul din acest an se anunță spectaculos, fiind organizat în parteneriat cu Ambasada Indiei la București. Vizitatorii vor avea parte de o seară în care cultura locală se va împleti armonios cu farmecul tradițiilor indiene.

„Instituția noastră a pregătit publicului o serie de evenimente precum <Escapadă culturală internațională nocturnă>, vernisarea a două expoziții de artă grafică, prezentarea unei expoziții de etnografie precum și expunerea publică a fildeșului de mamut, descoperit de la Săpoca, județul Buzău, la începutul acestui an”, a declarat Daniel Costache, directorul Muzeului Județean Buzău.

Anul acesta, experiența culturală este completată de o incursiune în valorile Indiei. „Pentru ediția din acest an, împreună cu partenerii din India, vor fi organizate următoarele momente: o expoziție de costume tradiționale indiene sari, expoziția fotodocumentară <Incredible India>, expoziția <Constituția Indiei>, demonstrații de yoga și dansuri indiene, prezentarea unui stand cu mirodenii indiene, iar un artist va realiza, pentru toți doritorii, tatuaje temporare cu Henna”, a adăugat Daniel Costache.

Evenimentul promite să fie o adevărată punte culturală între Orient și Occident, între patrimoniul buzoian și tradițiile fascinante ale Indiei, oferind vizitatorilor o experiență unică și memorabilă.

Care este programul de desfășurare a evenimentelor

Muzeul de Arheologie, Istorie și Artă (sediul central):

  • 17.00 – vernisajul expoziției de artă grafică semnată Ileana Dana Marinescu, artist vizual cu specializarea artă monumentală. A absolvit cursurile Institutului de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București. La finalizarea studiilor de specialitate, în anul 1968, devine membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România. În anul 2003 a primit premiul Uniunii Artiștilor Plastici din România pentru organizarea expoziției naționale „Miniaturi Textile” iar în anul 2004 a primit premiul UAP pentru „Artele Focului”. Lucrări semnate Ileana Dana Marinescu se găsesc în colecții private din: România, Germania, Franța, Belgia, Norvegia, Finlanda, Elveția, Marea Britanie, Africa de Sud, Thailanda, SUA.
  • 19.00 – deschiderea programului „Escapadă culturală internațională nocturnă” în colaborare cu Ambasada Indiei la București.

a) expoziție de costume tradiționale indiene;

b) expoziția fotodocumentară „Constituția Indiei”;

c) expoziția fotodocumentară ”Incredible India”;

d) demonstrații de yoga și dansuri indiene;

În acest an publicul buzoian va avea posibilitatea de a explora elemente de artă și cultură tradițională indiană. Cu o fascinantă evoluție istorică, Republica India reprezintă cea mai mare țară din lume ca număr de locuitori, cu peste 1,460 miliarde de oameni. De-a lungul evoluției sale, India a oferit omenirii importante contribuții în artă, știință și cultură. În India își au originea piperul, cardamonul, șofranul și unele dintre cele mai apreciate condimente din lume; aici s-au născut cele mai vechi religii, medicina ayurveda și yoga.

20.00 – prezentarea publică a fildeșului de mamut descoperit în acest an pe teritoriul comunei Săpoca, jud. Buzău și a replicii realizată de către elevii Liceului de Arte ”Margareta Sterian” Buzău. Una dintre cele mai importante descoperiri paleontologice din ultimii ani, din țara noastră, s-a petrecut la începutul acestui an în județul nostru. Este vorba despre un fragment de dimensiuni apreciabile provenind de la un incisiv superior de mamut, care după extragere din sit a fost supus proceselor de conservare și restaurare. Cu prilejul Nopții Europene a Muzeelor piesa va fi prezentată publicului, împreună cu o replică 1:1 realizată de elevii Liceului de Arte ”Margareta Sterian” Buzău.

Centrul Muzeal „I.C. Brătianu”

  • 18.00 – vernisajul expoziției de artă semnată Ștefan Friguraș, curator muzeograf artă Alexandru Anghel. Artistul, elev al profesorului Răzvan Mihalcea, se caracterizează prin dorința de a experimenta mijloace vizuale prin intermediul picturii. Expozant în cadrul proiectului artistic „Dialog tactil” găzduit de Muzeul Județean Buzău la începutul acestui an, artistul revine cu o expoziție dinamică și plină de culoare pe simezele de la Centrul Muzeal „I.C. Brătianu”.

Muzeul de Etnografie „Vergu Mănăilă”

  • 18.00 – expoziția temporară „Zestrea românească de sărbătoare”, organizată în colaborare cu Sergiu Popescu, colecționar de ceramică etnografică. Expoziția cuprinde elemente de port tradițional românesc, specific zonei etnografice a Buzăului, din patrimoniul muzeului nostru, precum și recipiente ceramice utilizate în special în momentele de sărbătoare ale satului. Expoziția va fi prezentată publicului în premieră, vernisajul acesteia urmând a fi organizat de Ziua Internațională a Muzeelor (18.05.2025, ora 15.00).

Programul de vizitare cu ocazia Nopții Europene a Muzeelor este următorul:

  • 17.00 – 24.00, la Muzeul de Arheologie, Istorie și Artă;
  • 18.00 – 24.00, la Muzeul de Etnografie „Vergu Mănăilă” și Centrul Muzeal „I.C. Brătianu”;
  • 20.00 – 24.00, la Muzeul Chihlimbarului Colți.

Accesul la toate evenimentele este gratuit.

Articole similare