Sport

Punct final la Cupa Cartierelor

Trofeul merge la Amicii lui Tiberiu „Oțet” Nicolae

S-a tras cortina peste încă o ediție a Cupei Cartierelor, a doua organizată iarna, dovadă că buzoienii sunt pasionați ai sportului rege indiferent de anotimp. În ultimul act, Amicii au reușit să treacă de veteranii de la Relax, după un meci „întors” în ultimele trei minute. Interval de timp în care băieții lui Tiberiu Nicolae au înscris de trei ori pentru a-și adjudeca finala cu 4-2. Trebuie notat, totuși, că (poate) cel mai așteptat meci al competiției, cel dintre Dacii și Amicii, s-a jucat  prea devreme, în sferturile de finală.

Pe locurile trei și patru s-au clasat, în ordine, Brigada Micro14, o echipă cu medie de vârstă de 22 de ani și Energy Friends.

Au fost oferite și distincții individuale, Eduard Chivu de la Relax fiind desemnat cel mai bun jucător al turneului. Lui Răzvan Tănase (Amicii) i-a fost acordat titlul de cel mai tehnic fotbalist, în timp ce golgheterul competiției a fost Răzvan Ciocan (Energy). Vasile Cârlan și Octavian Gheorghiță au fost cei mai buni portari, Daniel Frățilă cel mai bun apărător, iar George David cel mai bun mijlocaș. Cel mai valoros jucător al turneului, deși a lipsit la semifinale și finală, a fost numit Ionuț Chirică.

Dincolo de rezultate și de distincții individuale rămâne reușita unei competiții încropită cu resurse limitate, dar care reușește să adune, an de an, indiferent de anotimp, câteva sute de participanți. Cupa de Iarnă, așa cum au numit-o organizatorii, dar cunoscută mai degrabă sub titulatura Cupei Cartierelor, nu are concurent la nivel local, rămânând cel mai important reper la nivel de fotbal amator.

Despre turneul recent încheiat nu se poate vorbi fără a-l aminti pe Vasile Bița. Într-o lume în care voluntariatul autentic nu e întâlnit la tot pasul, fostul polițist este exemplul perfect al pasiunii și dedicării necondiționate. Și el un fost fotbalist, Bița își pune an de an energia și timpul în slujba comunității, organizând fără cusur tradiționala Cupa Cartierelor. Fără a fi remunerat pentru munca sa, el reușește să adune sute de participanți la fiecare ediție, oferind tinerilor și iubitorilor de fotbal o competiție bine structurată și, la fel de important, plină de entuziasm.

Articole similare