Administrație

FOTO | 16 autobuze electrice noi vor duce angajații și elevii din patru comune spre municipiul Buzău

Marți, 12 noiembrie, Primăria Buzău a semnat un contract de achiziție pentru 16 autobuze electrice, un proiect de 9,2 milioane de euro, finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), prin care continuă politica municipiului Buzău de modernizare a flotei de transport. Proiectul se subscrie în același timp și politicii municipalității privind reducerea emisiilor de dioxid de carbon,  mai ales că Buzăul a fost selectat între cele zece orașe care până în 2035 trebuie să ajungă la neutralitate climatică.

Sunt autobuze de 10 metri, deoarece s-au luat în calcul atât eficiența, cât și natura traseelor pe care le vor străbate. Astfel, în urma discuțiilor pe care reprezentanții Primăriei le-au avut cu operatorul de transport TransBus reiese că sunt zone în municipiul Buzău care nu pot fi conectate la rețeaua de transport pentru că autobuzele mari nu au capacitatea de a intra în aceste zone și, în plus, sunt perioade în timpul zilei când nu sunt atât de mulți călători. Aceste autobuze de capacitate mai mică înseamnă și costuri mai mici.

Proiectele cu amprentă de carbon zero, extinse în zona funcțională a municipiului

Acest contract s-a semnat în parteneriat cu patru comune, cele mai importante din jurul municipiului Buzău, pentru că de aici vin zilnic atât elevi cât și forță de muncă angajată. Este vorba despre comunitățile din Mărăcineni Vadu Pași, Vernești și Țintești, care și-au trimis primarii și reprezentanții la semnarea contractului.

„Cele 16 autobuze electrice reprezintă încă un pas pentru a ajunge, așa cum ne-am propus, până în 2035, să fim un oraș neutru din punct de vedere climatic. Cele 16 autobuze vor ajunge și în localitățile de pe lângă municipiul Buzău, cu număr mare de locuitori”, spune primarul Constantin Toma. Acest proiect evidențiază municipiul Buzău între orașele reședință de județ din țară pentru că, în momentul de față, precizează primarul, autobuzele din municipiu ajung în o sută de localități din apropiere. „Suntem unici la nivel național pentru că am dus Trans Bus în o sută de localități pe lângă muncipiul Buzău. Noi deservim jumătate din populația județului Buzău; acest lucru este foarte important deoarece la Buzău lucrează cam 65 la sută din salariații județului și avem peste 75 la sută din Produsul Intern Brut al județului”, mai spune Toma.

Pe lângă suportul important pentru economie pe care îl oferă dezvoltarea transportului „verde” și în comunitățile limitrofe municipiului, mai există o latură a acestui sprijin, la fel de important pe termen lung. Este vorba despre asigurarea unui transport la care au acces și elevii, lucru prin care se încearcă reducerea abandonului școlar, în special pentru cei care ar putea urma un sistem de învățământ în sistem dual. „Reușim să aducem aici și pe acei copii de la nivelul clasei a VIII-a care nu mai ajungeau la școală din cauza  costurilor cu chiria și cu transportul, și nu mai ajungeau astfel la școlile profesionale la liceele din Buzău”, explică primarul municipiului Buzău.

Astfel, în urma studiului de oportunitate, aceste autobuze vor merge pe rutele care vizează aceste comune, extinzând transportul metropolitan.

În acest context, nici nu se va usca bine cerneala pe acest contract că  se va face o nouă achiziție constând în 20 de microbuze electrice, în momentul de față pentru acestea fiind efectuată evaluarea tehnică.  Obiectivul Primăriei este ca până în 2035 – și poate chiar mai devreme – să înlocuiască în totalitate flota operatorului de transport.

Demersul Primăriei Buzău anticipează cumva și măsurile pe care le va lua viitorul guvern după alegeri în ceea ce privește realizarea unei reforme administrative, în urma căreia să se reducă mult costurile de funcționare ale statului. „Noul guvern și noile forțe politice pe care poporul de va alege în această toamnă-iarnă vor trebui să decidă reforma administrativă, pentru că cheltuielile de funcționare ale statului român sunt imense”, spune primarul municipiului Buzău, care explică faptul că măsurile care se vor lua au în vedere reducerea deficitului bugetar, pe care și comisia Uniunii Europene o solicită. Primăria Buzău este cu un pas înainte în acest sens și pune în aplicare proiecte inovatoare, cu atragere de fonduri de la Uniunea Europeană.

Articole similare