Economic

Progresele remarcabile pe A7 mențin UMB în fruntea constructorilor de drumuri

Cel mai mare constructor român de drumuri, UMB, și-a consolidat poziția de lider în topul constructorilor de autostrăzi din România pentru luna septembrie, în special datorită avansului semnificativ pe Autostrada Moldovei A7. În clasament, compania este urmată de turcii de la Ozaltin și de constructorii bistrițeni de la Dimex 2000, care au înregistrat și ei progrese pe proiecte de drumuri expres.

UMB se situează pe primul loc în clasament, cu un avans impresionant de 35 de puncte procentuale pe lotul 1 al Autostrăzii Buzău–Focșani, între Buzău și Vadu Pașii, unde a finalizat structura podului peste râul Buzău. Compania și-a propus să termine această structură majoră în 2024, însă deschiderea traficului va depinde de finalizarea lucrărilor pe lotul adiacent, Pietroasele–Buzău, executat de compania turcească Nurol.  Pe lotul 2, între Vadu Pașii și Râmnicu Sărat, UMB a înregistrat un progres de 33 de puncte procentuale, cu stadiul lucrărilor ajuns la 90 la sută în septembrie, iar inaugurarea este prevăzută pentru noiembrie 2024.

Un alt segment notabil este lotul 4 Mândrești Munteni–Focșani Nord, cunoscut drept „Cocoașa de la Focșani”. Aici, UMB a raportat un avans de aproape 20 de puncte procentuale, ajungând la un grad de execuție de 85 la sută, iar lotul va fi dat în trafic chiar săptămâna aceasta. Pe lotul 3 Râmnicu Sărat–Mândrești Munteni, UMB a înregistrat un progres de 16 puncte procentuale, iar stadiul fizic a ajuns la 70 la sută, cu finalizare planificată în 2024. Toate cele patru loturi ale A7 Buzău–Focșani beneficiază de extensii ale termenelor de execuție până în 2025, însă UMB lucrează intens pentru a finaliza lucrările mai devreme, până la sfârșitul anului 2024.

Turcii de la Ozaltin, cu lucrări pe Drumul Expres Craiova–Pitești (DEx12), au înregistrat un progres de 11 puncte procentuale pe tronsonul 1, cu deschiderea traficului estimată pentru 2024. Totodată, Dimex 2000, o firmă din Bistrița, a avansat cu 9 puncte procentuale pe Drumul Expres Turda–Tureni (DEx4), ajungând la un stadiu de 62 la sută.

UMB rămâne activă și pe alte șantiere importante. Pe lotul 1 Focșani–Domnești Târg din A7 Focșani–Bacău, progresul a fost de 6 puncte procentuale, iar stadiul lucrărilor a ajuns la 32 la sută. Pe tronsonul 5 Pitești–Curtea de Argeș al autostrăzii A1 Sibiu–Pitești, compania italiană WeBuild a progresat cu 5,77 puncte procentuale, lucrările fiind realizate în proporție de 85 la sută.

Asocierea româno-bulgară Coni – Trace a ajuns la un stadiu impresionant de 97 la sută pe lotul 2 Mizil – Pietroasele al A7 Ploiești – Buzău, cu o posibilă inaugurare în 2024.

Pe autostrada A0, sectorul Nord, China Civil Engineering Construction Company (CCECC) a progresat cu 4,7 puncte procentuale pe lotul 3 Nord, lucrările ajungând la aproape 20 la sută finalizare.

UMB a continuat să avanseze și pe alte segmente, cum ar fi lotul 4 al Drumului Expres Craiova–Pitești (DEx12), unde s-a înregistrat un progres de 4,5 puncte procentuale, precum și pe lotul 4 al A0 Nord, unde gradul de execuție a atins 26 la sută. De asemenea, pe tronsonul Domnești Târg–Răcăciuni al A7, UMB a avansat cu 4 puncte procentuale, iar pe lotul Trifești–Gherăești al A7 Bacău – Pașcani, progresul a fost de 3,9 puncte procentuale.

Articole similare