323 de joburi puse la bătaie la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) a organizat vineri Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenţi, ocazie cu conducerea instituţiei a atras atenţia cu privire la faptul că o bună parte dintre tineri continuă după studii să se deplaseze în străinătate, unde aduc plus valoare operatorilor economici din zona în care se stabilesc, scrie „Agerpres”.
În cele cinci centre în care a fost organizată bursa locurilor de muncă şi-au anunţat participarea 35 de angajatori cu 323 de locuri de muncă vacante. „Este o bursă specifică dedicată absolvenţilor promoţia 2024. Sunt peste 35 de angajatori, oferă peste 300 de locuri de muncă. Nu o să vedeţi la bursă sau în şomaj un elev care a terminat o şcoală de arte şi meserii sau o şcoală profesională ori un liceu vocaţional pentru că tinerii sunt luaţi direct de angajatori şi angajaţi. Ca domenii de activitate se cere foarte multă forţă de muncă pe platforma industrială, mecanici, ingineri TCM, strungari, frezori, domeniul construcţiilor solicită fierar-betonist, finisor. Să nu uităm domeniul HoReCa, după pandemie a rămas cu un mare deficit de muncă”, a declarat directorul AJOFM, Ionel Tociu, pentru sursa citată.
Acesta a mai precizat că o bună parte dintre absolvenţii promoţiei 2024 care nu s-au înregistrat pentru obţinerea ajutorului de şomaj şi nici nu şi-au continuat studiile, cel mai probabil au plecat la muncă în străinătate. „Din 2.400 de elevi absolvenţi, 202 copii sunt în şomaj. Undeva ne rămâne o diferenţă de aproximativ 2200 de copii, din care 1.000, 1.200 sunt în învăţământul superior privat şi de stat, şi aritmetica nu se iese cam cu 1.000 de copii. Să spunem că 200-300 încă nu şi-au găsit un loc de muncă dar nici nu au venit să solicite ajutorul de şomaj sau curs de calificare, prin urmare minim 800 de copii pleacă sau au plecat anul acesta în străinătate pentru a reîntregi familiile de acolo. Povestea tristă este că aceştia sunt pregătiţi de şcoala românească şi produc plus valoare în străinătate”, a precizat Tociu.
În debutul bursei, absolvenţii au avut posibilitatea de a se informa cu privire la accesarea programului Start-Up Nation 2024, prin intermediul căruia pot accesa fonduri nerambursabile pentru deschiderea unei afaceri.


