Sport

FOTO / Metalul a făcut spectacol cu CS Mioveni

De patru ori au reușit să perforeze cei de la Metalul apărarea oaspeților de la Mioveni, o echipă care an de an ajunge în play-off în ciuda problemelor financiare.

Prima repriză a fost una ternă, de luptă, ambele echipe fiind preocupate, mai degrabă să nu greșească. Buzoienii au avut câteva acțiuni periculoase, rămase însă nefinalizate, în timp ce galbenii de la Mioveni au început curajos, cu un șut pe poartă încă din minutul 5, însă s-au stins pe la jumătatea actului întâi.

La pauză, ceva s-a întâmplat la vestiare, întrucât buzoienii au intrat mult mai deciși în teren. Vali Stan a schimbat, la un moment dat, ambele vârfuri, preferând să joace în avanposturi cu Alin Manea și Vali Robu. Mutare inspriată, întrucât primul a deschis scorul în minutul 64, după ce a păcălit o apărare prea avansată a celor de la Mioveni, a driblat și portarul, înscriind în poarta goală. După cinci minute, a venit și golul lui Vali Robu, tot după o eroare a defensivei oaspeților. Scăpat singur, brăileanul a finalizat calm, după ce-l depășise și pe Croitorul, goalkeeperul de la Mioveni.

În minutul 77, Nica, trimis pe teren după pauză, a semnat golul de 3-0, din nou, după o fază de atac care a prins pe picior greșit întregul sistem defensiv pregătit de Alin Chița. În prelungiri, Vali Robu a așezat cireașa pe tort, reușind dubla, de la 16 metri, pe sub Croitoru.

A fost a doua victorie obținută pe teren propriu de Metalul, după cea cu Slatina.

  • Metalul Buzău: Dinu – Ed. Rusu, Alb. Olaru, Perju, Ed. Radu – Borțoneanu – A. Manea, Tudorică (cpt.), Robu – Mat. Constantinescu (A. Nica 60′), Ad. Moldovan (Jozic 60′)
  • Rezerve: Micle – Juncănaru, D. Mihai, Petra, Opaiț, Dr. Lazăr, Panaite
  • Antrenor: Valentin Stan

Grație victoriei de azi, Metalul face 9 puncte și este pe 14, departe de grijile locurilor retrogradabile

Articole similare