Actualitate

Premieră: Tabără de formare a tinerilor ambasadori din Geoparcurile României

În perioada 26-29 august se desfășoară prima tabără de formare a tinerilor ambasadori din Geoparcurile României.  Pentru prima dată, tinerii din  cele patru  geoparcuri din România, respectiv Geoparcul Internațional UNESCO „Ținutul Buzăului”, Geoparcul Internațional UNESCO „Țara Hațegului”, „Oltenia de sub Munte” – geoparc aspirant UNESCO – și  Geoparcul „Carpaterra” se întâlnesc  pentru a pune bazele Forumului Național al Tinerilor din Geoparcurile din România. Această inițiativă își propune să creeze o comunitate de tineri implicați activ în protejarea și promovarea geoparcurilor, și în același timp un spațiu sigur pentru dezvoltare personală și profesională.

De ce este importantă implicarea tinerilor? Pentru că, spun reprezentanții Geoparcului Ținutul Buzăului, „Geoparcurile UNESCO sunt mai mult decât simple locații naturale. Ele reprezintă spații unde tinerii pot juca un rol activ în gestionarea durabilă a resurselor, combaterea schimbărilor climatice și revitalizarea comunităților rurale. Implicarea tinerilor aduce energie, creativitate și soluții inovatoare pentru provocările actuale și viitoare ale societății”.

Tinerii pot participa la acest proiect în diverse moduri, de la  voluntariat, internshipuri, proiecte educaționale, organizare de evenimente la management social-media. Esențial este ca tinerii să aibă un loc unde să-și facă vocea auzită și să contribuie la dezvoltarea sustenabilă a comunităților din geoparcuri.

UNESCO recunoaște tinerii ca actori esențiali în crearea unui viitor mai bun.

Articole similare