Serbare la Școala „Baștan” la inaugurarea unor spații de educație outdoor

Marți, 3 iunie, a fost sărbătoare la Școala Gimnazială „General Grigore Baștan” Buzău. Nu a fost numai Ziua Copilului, ci ziua unei întregi comunități formată din elevi , părinți și cadre didactice ale unității de învățământ buzoiene. Ei au luat parte la acest eveniment cultural artistic prin care a fost marcată inaugurarea unor foișoare, care au fost ridicate în curtea școlii. Acestea sunt folosite de profesorii școlii pentru a realiza cu elevii lor lecții outdoor, lecții în natură, lecții de educație nonformală. 50 de elevi împreună cu părinții lor au luat parte la acest eveniment al școlii.
Ploaia a dat însă un pic peste cap planurile conducerii școlii de a se realiza serbarea chiar la aceste foișoare. Serbarea a continuat însă în incinta școlii, în sala de sport, dar bucuria a fost la fel de mare. Coordonatorul activității intitulată generic „O lume minunată” a fost directoarea Oprea Carmen; i s-au alăturat în acest demers celelalte cadre didactice din unitatea școlară și cadre didactice de la Grădinița cu Program Normal Nr. 5 Buzău.











