Economic

Buzăul importă puțin și exportă tot mai mult

Activitatea de comerț exterior din județul Buzău, în perioada 1 ianuarie 2023- 30 iunie 2023 se concretizează în realizarea unui volum de export în valoare de 530.584 mii euro și a unor importuri de 345.195 mii euro. Comparativ cu primul semestru din anul 2022, exportul a scăzut cu 3,1 la sută, iar importul cu 21,9 la sută.

În luna iunie 2023, în județul Buzău, exporturile FOB au însumat 82.540 mii euro, iar importurile CIF au însumat 53.185 mii euro.

Soldul operațiunilor de comerț internațional în luna iunie 2023 a fost de –29.355 mii euro, în scădere comparativ cu anul trecut.

Pe grupele de produse, în cele șase luni de zile am exportat cel mai mult din județul Buzău metale comune și articole din acestea, reprezentând 24.6 la sută, respectiv 130.593 mii de euro. Totodată, cea de-a doua categorie de produse exportate sunt grăsimi și uleiuri animale sau vegetale. Mai exportăm de la Buzău multe produse alimentare, băuturi, tutun, animale vii și produse alimentare, reprezentând cea mai mică pondere.

La capitolul importuri, cele mai multe produse cerute de buzoieni sunt metale comune și articole din acestea, reprezentând 24,7 la sută din totalul importurilor, produse vegetale-15,2 la sută și  mașini, aparate și echipamente electrice, aparate de înregistrat – 12 la sută.

Cea mai mică pondere în exporturile județului revine materialelor plastice, cauciuc și articole din acestea.

Conform datelor Direcției Județene de Statistică Buzău, în luna august 2023 producţia industrială a scăzut cu 14 la sută faţă de aceeaşi lună din anul 2022. Comparativ cu primele opt luni din anul 2022, în perioada 1 ianuarie-30 iulie 2023, indicele producției industriale a scăzut cu 14,6 la sută. Pe parcursul anului 2023, în luna ianuarie s-a înregistrat cea mai mare scădere a indicelui  producţiei industriale (- 23,8  la sută), comparativ cu luna ianuarie a anului precedent.

Indicele producţiei industriale măsoară evoluţia rezultatelor activităţilor cu caracter  industrial de la o perioadă la alta, acesta fiind un indice de volum. Pentru calculul IPI se utilizează  date cantitative privind producţia unui număr însemnat de produse, care constituie un eşantion  reprezentativ pe principalele grupe industriale. Cifra de afaceri din industrie realizată de agenţii economici din judeţ, atât pe piaţa internă  cât şi pe cea externă, în luna august a anului 2023 comparativ cu luna august a anului precedent  a înregistrat o creștere cu 7,1  la sută. În perioada 01.01. – 31.08.2023 faţă de perioada corespunzătoare a anului precedent, s-a înregistrat o creștere cu 2,1  la sută.

Indicii valorici ai cifrei de afaceri din industrie caracterizează evoluţia veniturilor totale, înregistrate în perioada respectivă, provenite atât din activităţile principale, cât şi din activităţile secundare ale întreprinderilor din eşantion.  Cifra de afaceri nu include TVA şi veniturile din vânzarea sau transferul de mijloace fixe.  Raportarea cifrei de afaceri pe judeţe se face după sediul central al întreprinderilor furnizoare de date.

Articole similare