Vine revanşa în Cupa României?

• CSM Bacău – HC Buzău, duminică, în sferturile de finală

HC Buzău ia o pauză de la campionat şi îşi mută atenţia în Cupa României, acolo unde echipa buzoiană va evolua în sferturile de finală, urmând să întâlnească, duminică, în deplasare, pe CSM Bacău, în ultimul meci din acest an.

Cele două echipe s-au întâlnit, tot la Bacău, în etapa a treia, când victoria a revenit băcăuanilor la limită, 29-28. Deşi nu reprezintă o prioritate, ambele grupări, în special cea buzoiană, având mari pro­bleme în Liga Naţională, şi Bacăul şi Buzăul vor căuta să se prezinte onorabil în a doua întrecere internă.

În faza anterioară, a optimilor de finală, dacă elevii lui Eliodor Voica au avut o misiune uşoară pe terenul divizionarei secunde CSM Sighişoara, de care a trecut la pas, 39-24, CSM Bacău s-a impus în urma aruncărilor de departajare de la 7 metri în deplasare, cu Minaur Baia Mare. Partida se dispută într-o singură manşă, eliminatorie.

În caz de egalitate la finalul celor 60 de minute, calificarea se va decide în urma aruncărilor de la 7 metri.