Victorie muncită pentru Gloria în Liga Florilor

• SCM Gloria Buzău – CSU Cluj Napoca 27-25 (15-14)

Gloria a revenit, duminică seară, în Sala Sporturilor, după aproape o lună și jumătate de pauză, răstimp în care echipa buzoiană a susținut două partide în deplasare, la Rm. Vâlcea și la Cisnădie, iar în altă rundă a stat. La reîntâlnirea cu publicul buzoian, elevele lui Romeo Ilie le-au avut ca adversare pe clujencele de la CSU, penultima clasată în Liga Florilor, formație ce luptă cu disperare să evite retrogradarea directă.

De aici și determinarea cu care ardelencele au venit la Buzău, hotărâte să nu plece cu mâna goală. Iar abordarea oaspetelor, de genul “totul sau nimic”, s-a văzut din startul partidei, în care Gloria a fost vizibil derutată de jocul CSU. Se contura chiar și o mare surpriză, vizitatoarele reușind să se desprindă, în mai multe rânduri, și la 4 goluri, ultima dată acest avantaj fiind consemnat în minutul 20, 11-7. Din fericire, buzoiencele și-au revenit la timp, iar ofensiva condusă de Cristina Nan și Dziana Ilyna a produs efecte pe tabelă, unde Gloria a revenit spectaculos până la pauză, 15-14.

Clujencele n-au încetat să spere după pauză și au ținut în alertă echipa buzoiană, care a știut însă să gestioneze foarte bine atacurile CSU. A deținut în permanență controlul, fără a se desprinde însă decisiv, suficient însă pentru o victorie care menține Gloria pe locul 9, la numai 3 puncte de CSM Slatina, viitoarea adversară de duminica viitoare, ocupanta primei poziții de baraj.

Marcatoare SCM Gloria: Cristina Nan – 9 goluri, Alina Ilie – 5 goluri, Carmen Stoleru, Dziana Ilyina și Ana Maria Simion – câte 3 goluri, Alexandra Subțirică, Diana Predoi, Marija Gedroit și Laura Leahu – câte 1 gol