• SCM Gloria Buzău – Sănătatea Darabani 2-0 (1-0)

SCM Gloria îşi continuă netulburată cursa de urmărire a liderului SC Oţelul şi, implicit, lupta pentru promovarea în eşalonul secund. Sâmbătă după-amiază, în Crâng, fotbaliştii buzoieni au bifat o victorie de parcurs, obligatorie şi fără a fi pusă niciun moment sub semnul întrebării.

Nici nu avea cum să fie ­alt­fel, în condiţiile în care adversara echipei buzoiene a fost Sănătatea Darabani, o formaţie modestă din subsolul clasamentului, în faţa căreia Gloria avea, clar, avantajul valoric. Raportul de forţe din teren a fost concretizat după numai un sfert de oră, golgeterul echipei din Crâng, Andrei Truţă, făcându-şi din nou datoria cu o execuţie de la 20 de metri, fără replică pentru portarul advers.

Până la pauză, doar ocaziile ratate cu seninătate de buzoieni au făcut ca avantajul Gloriei să fie unul minim, 1-0. Meciul s-a liniştit complet în minutul 63, când tânărul Răzvan Tănase şi-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor, cu a doua reuşită consecutivă, după cea de la Paşcani. Acesta a fost şi rezultatul final, care a adus Gloriei alte trei puncte, distanţa faţă de Oţelul rămânând aceeaşi, de doar două ,,lungimi”.

SCM Gloria Bu­zău: Chiriţescu – Androne, Dr. Ceauşel, Botea, Drăguţ – Danciu (Mihalache), M. Puşcă, D. Oprea (Asă­voaiei), R. Tănase –  C. Petre (I. Roman) – Truţă (R. Manea). Antrenori: George Timiş, Vasile Tudose şi Mihai Dinu.

Foresta Suceava – Metalul Buzău 4-0 (1-0)

La Metalul sunt semale clare de criză. Deplasarea de sâmbătă, de la Suceava, a fost pentru echipa buzoiană un eşec total, gazdele de la Foresta reuşind să se impună cu scorul de 4-0. După prima repriză, încheiată de suceveni în avantaj minim, 1-0 (gol Mateciuc, minutul 16), lucrurile nu stăteau chiar aşa de rău pentru buzoieni.

Însă totul a început să se năruie odată cu reuşita rapidă a lui Grumezescu (minutul 46), apoi autogolul lui Ştefan Păun (minutul 62) a pus capăt definitiv speranţelor Metalului, care a mai încasat pe final şi golul 4 de la acelaşi Grumezescu.

CSM Ceahlăul – CSM Rm. Sărat 3-1 (0-0)

După victoria la scor cu CSM Roman (6-1), CSM Rm. Sărat aştepta cu încredere deplasarea de la Piatra Neamţ. Şi după felul în care s-a jucat prima repriză, râmnicenii erau îndreptăţiţi să spere la cel puţin un punct. Nemţenii au deschis scorul imediat după pauză, prin Pîntea (minutul 48), însă replica oaspeţilor a venit după numai trei minute, tânărul Viorel Mihalache restabilind egalitatea.

Care s-a menţinut doar alte trei minute, Copoţ-Barb, cu o execuţie de la punctul cu var, aducându-şi din nou echipa în avantaj. Râmnicenii n-au mai reuşit să revină pe tabelă şi în minutul 80 au primit lovitura decisivă de la Antim, 3-1 rezultat final.