• HC Buzău – CSM Focşani 17-21 (8-10)

La revenirea în Liga Naţională după pauza de două săptămâni prilejuită de meciurile echipei naţionale cu Portugalia şi Franţa, HC Buzău a spe­rat că poate răsturna calculele hârtiei şi va învinge una dintre surprizele din această primă parte a campionatului. În primul meci al cuplajului de duminică, de la Sala Sporturilor, elevii lui Eliodor Voica au întâlnit-o pe CSM Focşani, nu numai una dintre fruntaşele clasamentului, dar şi o specialistă a deplasărilor, vrâncenii bifând până acum victorii la Făgăraş, Bacău şi Turda.

Într-o primă repriză cu destul de puţine goluri, echilibrul a fost cuvântul de ordine, cele două echipe mergând cap la cap până în minutul 28, când tabela indica scor egal, 8-8. Două goluri reuşite de oaspeţi în ultimele două minute au asigurat desprinderea CSM Focşani la pauză, 8-10. Speranţele într-o revenire în joc a buzoienilor s-au năruit repede, în debutul actului secund, în niciun sfert de oră oaspeţii ducându-se la o diferenţă care se va dovedi până la final imposibil de remontat: 18-10.

Echipa buzoiană a mai încercat să repare situaţia în final, când a mai recuperat din handicap, dar n-a mai reuşit să evite înfrângerea, cea de-a 6-a stagio­nală: 17-21. HC Buzău se menţine în continuare pe locul 10 şi va evolua etapa viitoare pe terenul liderei CSM Bucureşti, meci programat vineri, de la ora 17,30, în Sala Rapid.

Marcatori HC Buzău: Asoltanei – 8 goluri, Grasu – 3 goluri, Anton – 2 goluri, Mironescu, Scarlat, Chircă, Stroe – câte un gol