Team Săgeata, rămasă în cărțile promovării

• După înfrângerea cu 1-2 la Galați, în fața Universității Dunărea de Jos

Fotbalul buzoian are toate șansele să reușească să-și tri­mită din nou campioana în Liga a 3-a. Sâmbătă seară, în manșa tur a barajului pentru promovare, Team Săgeata a pierdut la limită, scor 1-2, pe Stadionul „Oțelul” din Galați, primul duel cu campioana locală, Universitatea Dunărea de Jos. Porțile promovării rămân, astfel, în continuare ­des­chise pentru echipa buzoiană.

Team Săgeata s-a văzut condusă cu 2-0 încă din minutul 21, după reușitele lui Țuiu (minutul 10) și Grigoraș (21), din penalty, apoi, după ­eli­minarea lui Ionuț Stancu, din minutul 44, a evoluat o repriză în inferioritate numerică. Cu toate acestea, în al doilea mi­nut al prelungirilor, Cătălin Cristea a reușit golul care păstrează campioana Buzăului în cărțile promovării. Manșa retur a barajului cu Universitatea Dunărea de Jos se va disputa sâmbăta aceasta, de la ora 17,30, la Săgeata.