SCM Gloria Buzău şi Team Săgeata, primele două clasate, între care exista o diferenţă de numai un punct, s-au întâlnit sâmbătă seară, în nocturnă, pe stadionul din Crâng, în derby-ul etapei a 11-a din Liga a 4-a şi, fără îndoială, una dintre cele mai aşteptate partide din campionat.

Deşi a fost echipa mai bună, care şi-a creat numeroase ocazii, dar a şi ratat foarte mult, SCM Gloria nu s-a ales la final decât cu un singur punct, scor final 1-1, al doilea meci în 11 etape, după cel de la Pătârlagele (1-1) în care echipa lui Vasile Tudose nu-şi adjudecă toate punctele puse în joc. Pentru gazde a marcat Mihai Băbăgeanu, în minutul 36, oaspeţii reuşind să egaleze şi să plece cu un punct din Crâng, graţie golului marcat de Ionuţ Stancu, în minutul 70. De acest deznodământ au profitat şi două dintre urmăritoare, Voinţa Lanurile, cu o victorie scontată (3-0) în faţa Infrăţirii Zoiţa, şi Locomotiva, învin­gătoare cu 3-1 în deplasarea de la Berca. Nu însă şi Montana Pătârlagele, care, oarecum surprinzător, nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, 3-3, în deplasarea de la Verneşti.

Etapa a 11-a a consemnat şi o premieră, primele puncte cucerite în acest campionat de Victoria Boboc, victorioasă cu 1-0, pe teren propriu, în faţa Şoimilor Siriu. Un nou derby este programat şi etapa următoare, când, la Săgeata, gazdele de la Team primesc vizita Montanei Pătârlagele. SCM Gloria va evolua din nou pe teren propriu, împotriva Recoltei Sălcioara.