• SCM Gloria – Dunărea Călăraşi 2-5 (1-1)

Un nou debut al unei echipe buzoiene într-o primă ligă, de data aceasta la futsal, s-a consumat marţi seară, la Sala Sporturilor, unde nou înfiinţata SCM Gloria a întâlnit-o pe Dunărea Călăraşi în runda de debut a noului campionat.

Promovată în această vară în Liga 1 de futsal sub numele de Luceafărul, după o dublă victorie în manşa de baraj cu City’us Tg. Mureş, formaţia buzoiană a fost preluată de SCM Gloria, mutare oficia­lizată în ultima şedinţă a Consiliului Local Municipal. Marţi seară, la scurt timp, a venit şi primul meci, împotriva unei echipe cu experienţă îndelungată la acest nivel. Încă suferind la omogenitate şi sub tracul debutului, formaţia condusă de Iulian Trăsnea a rezistat totuşi cu brio în prima repriză, încheiată la egalitate, 1-1.

După pauză însă, oaspeţii şi-au valorificat din plin atuurile, iar buzoienilor le-a fost din ce în ce mai greu să opună rezistenţă. Pe acest fond, Dunărea a mai înscris de alte patru ori în partea secundă, Gloria numai o dată, rezultat final 2-5. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de Cornel Ticalo. Pe măsură ce echipa va avansa în campionat, poate că lucrurile vor arăta mult mai bine. Până atunci, însă, marţea următoare, în etapa a 2-a, SCM Gloria va avea parte de o deplasare de foc, la Miercurea Ciuc, unde va da replica celor de Imperial Wet.

SCM Gloria Buzău: Andrei Goicea, Andrei Croi­toru, Ionuţ Vişan, Gabriel Sîrbescu, Andrei Cîrstea, Georgian Marcu, Alin Bălan, Ion Dumitru, Cornel Ticalo, Paul Isac, Răzvan Radu, George Sava, Lucian Trăznea, Constantin Ferentz. Antrenor: Iulian Trăsnea