• SCM Gloria Buzău – SCM Timişoara 19-52 (6-31)

Diferenţă prea mare de valoare, la momentul actual, între nou promovata SCM Gloria şi multipla campioană a României, SCM Timişoara, în deschiderea noului sezon din rugby. Meciul dintre cele două echipe, programat sâmbătă, în Parcul Tineretului, a contat pentru sferturile de finală ale Cupei Regelui, a treia competiţie din elita rugby-ului românesc. De la bun început, buzoienii au fost conştienţi de şansele minime pe care le au de a produce surpriza în faţa campioanei. Asta nu i-a împiedicat să intre curajos în joc şi să dea o replică puternică adversarilor. Nu întâmplător, SCM Gloria avea avantaj după primul sfert de oră, 6-5, după două lovituri de pedeapsă transformate de tonganul Paula Folau. Apoi, însă,  buzoienii parcă n-au mai avut aer, iar campionii au oferit o adevărată demonstraţie de forţă, concretizată prin patru eseuri consecutive, în mai puţin de 20 de minute, Timişoara preluând conducerea, 31-6, scorul primei reprize. Gloria a început bine şi partea secundă, după un scenariu tras, parcă, la indigo, acelaşi Paula Folau transformând din nou două lovituri de pedeapsă, iar scorul a devenit 12-31. A urmat o nouă răbufnire de orgoliu a timişorenilor, cu alte trei eseuri consecutive, iar diferenţa a luat din nou proporţii, oaspeţii desprinzându-se la 52-12. Pe final, a venit şi eseul de onoare al buzoienilor. S-a terminat 19-52 şi un prim contact extrem de dur cu exigenţele SuperLigii pentru SCM Gloria, care are acum la dispoziţie încă o lună de zile pentru a pregăti următorul meci oficial, tot cu SCM Timişoara, dar în deplasare, pe 8 septembrie, în prima etapă a SuperLigii.

SCM Gloria: Mătase, Ionescu, Dorogan – Coşoreanu, Boţan – Malafu, Boboc, Moa – Golubenko, Folau – Ştefăroi, Curcan, Scheepers, Neagu – Bîsceanu. Au mai jucat: Moise, Platon, Baboiu, Lupu şi Anghel. Antrenor: Costică Merşoiu