SCM Gloria Buzău, la un pas de surpriza campionatului

CSM București – SCM Gloria Buzău 27-26 (13-12)

Gloria a arătat excelent în primul meci din 2019, împotriva campioanei Ro­mâniei. La revenirea în campionat, întrerupt aproa­pe două luni pentru parti­ciparea Naționalei la Campionatul European din Franța, handbalistele pre­gătite de Dumitru Muși au fost la doar câteva secunde de a produce marea surpriză a sezonului în Liga Națională. CSM București a fost ținută la respect de o echipă buzoiană care și-a interpretat extrem de bine partitura în Sala Rapid.

Vedetele de 5 stele ale campioanei au primit o replică puternică din partea Gloriei, care a preluat conducerea în minutul 11, după reușita Alinei Ilie. Cu Alina Iordache excelentă în poartă, echipa buzoiană s-a menținut în avantaj până spre finalul primei reprize, când reușitele lui Omoregie și Cvijici au stabilit scorul pauzei, cu un avantaj minim de partea CSM, 13-12.

Campioana a început mai bine partea a doua și s-au desprins și la 3 goluri (19-16, minutul 42). Gloria a revenit însă senzațional în meci, iar cu 3 minute înainte de final tabela arăta un neverosimil 26-23 pentru buzoience! Inexplicabil însă, a urmat o cădere totală în joc, precizia și luciditatea au dispărut, iar campioana a evitat rușinea, Omoregie reușind să înscrie golul victoriei cu doar 5 secunde înainte de final.

CSM București: Grubisic, Ungureanu – Lekic – 7 goluri, Radicevic – 6 goluri, Omoregie – 6 goluri, Cvijic – 4 goluri, Lazovic – 2 goluri, Curea –  2 goluri, Udriștoiu, Bazaliu, Mehmedovic, Manea, Hagman. Antrenor: Dragan Djukic.

SCM Gloria Buzău: Iordache – 1 gol, Mîrcă Olariu – Ilie – 8 goluri, Leahu – 4 goluri, Gedroit – 4 goluri, Ilyina – 4 goluri, Khavronina, Simion și Subțirică – câte 2 goluri, Predoi, Stoleru, Nan, Banciu, Ciuplea, Mărginean. Antrenor: Dumitru Muși