Rugbiștii SCM, aproape de bomba campionatului!

• SCM Gloria Buzău – Timișoara Saracens 18-19 (3-19)

Sezonul intern de pri­măvară în rugby-ul românesc a fost la un pas să înceapă cu cea mai mare surpriză a campionatului. Sâmbătă di­mineață, într-o partidă disputată în devans din prima etapă a returului SuperLigii, Gloria a ­primi­t-o pe stadionul din Parcul Tineretului pe campioana Timișoara Saracens.

În precedentele două întâlniri, în tur și în sferturile de finală ale Cupei Regelui, bănățenii nu le-au lăsat nicio șansă elevilor lui Costică Merșoiu, câștigând la scor ambele întâlniri. De data aceasta însă, altfel au stat datele problemei, cu toate că, după prima parte, se anunța iarăși o victorie facilă a Ti­mișoarei. Buzoienii au pus primele puncte pe tabelă, 3-0, după o transformare reușită de Golubenco, însă oaspeții au marcat până la pauză 3 eseuri, prin Umaga, Tătăruș și Doge, două transformate de Luke Samoa. Scor la pauză, 3-19.

Gloria a început perfect partea secundă, cu un eseu reușit de Scheepers și transformat de Golubenco, scorul devenind 10-19. O lovitură de pedeapsă a lui Golubenco a apropiat Gloria la doar 6 puncte, 13-19! Finalul a fost dramatic! Ștefăroi a reușit un eseu, pentru 18-19, dar Golubenco a ratat transformarea, care ar fi adus Gloria în avantaj. Și tot Golubenco a mai primit o șansă de a încheia meciul, o lovitură de pe­deapsă, dar ținta a fost din nou ratată.

Echipa buzoiană a reușit să obțină punctul bonus defensiv, dar a rămas cu dezamăgirea ratării unei victorii de prestigiu. Etapa viitoare, pe 6 aprilie, Gloria va întâlni în deplasare ultima clasată, Dinamo București.