Rugbiştii Gloriei, abonaţi la înfrângeri

Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău 26-16 (9-8)

Gloria a rămas singura echipă din SuperLiga de rugby fără victorie în retur. O nouă înfrângere, a patra la rând, a venit la Cluj Napoca, pe terenul Universităţii, rezultat ce poate fi conside­rat una dintre surprizele de până acum ale sezonului. Buzoienii au întâlnit însă o formaţie extrem de motivată, ce luptă pentru evitarea ultimelor două locuri. Clujenii au marcat primele puncte, după o lovitură de pedeapsă transformată de la mare distanţă.

Tot prin acelaşi procedeu, gazdele şi-au dublat avantajul pe tabelă (6-0), dar elevii li Costică Merşoiu au revenit în joc, au redus din dife­renţă printr-o lovitură de pedeapsă şi chiar au preluat conducerea după un eseu, netransformat (6-8). În ultimele minute ale primei reprize, clujenii au transformat o nouă lovitură de pedeapsă şi au intrat în avantaj la pauză, 9-8. Şi în partea a doua a domnit suspansul, dar Universitatea a fost totuşi echipa care a forţat mai mult.

Clujenii au reuşit două eseuri, ambele transformate, la fel şi o lovitură de pedeapsă. Gloria a reuşit să înscrie un al doilea eseu, rămas tot netransformat şi încă o lovitură de pedeapsă, dar n-a mai putut evita o nouă înfrângere. Şi pentru buzoieni urmează o confruntare-şoc vineri, de la ora 11,00, în Parcul Tineretului, împotriva Stelei Bucureşti!