Primul pas greşit pentru Gloria: Reşiţa, învingătoare în Crâng. Ce a spus antrenorul Ilie Stan

Patru etape a durat invincibilitatea Gloriei în startul noului campionat al Ligii a 2-a. Fotbaliştii buzoieni au suferit sâmbătă, pe stadionul din Crâng, prima înfrângere a sezonului.

Elevii lui Ilie Stan au cedat în faţa celor de la CSM Reşiţa, care au învins cu 1-0, unicul gol fiind marcat de Laurenţiu Buş, din penalty, cu două minute înainte de pauză.

La final, antrenorul Gloriei a recunoscut că se aştepta la un meci dificil, anticipând tactica omologului său de pe banca Reşiţei, Alexandru Pelici.

„Acesta este fotbalul. Le-am spus chiar imediat după meciul cu Farul că ne va aştepta cel mai greu joc. Astăzi (n.r., sâmbătă) nu am reuşit să ne mobilizăm. Bine, este şi foarte greu să joci împotriva celor de la Reşiţa, pentru că îl ştiam foarte bine pe Pelici, un antrenor care lucrează foarte bine la faza defensivă şi era foarte greu să desfaci o apărare foarte compactă. Nici noi nu am găsit soluţii, nu am avut prospeţime şi, atunci când nu ai prospeţime, nu ai posibilitatea să dezechilibrezi adversarul. Una peste alta, a mai fost şi acea fază la care, dacă Balgiu dădea la poartă, nu ar mai fi ieşit acel contraatac cu penalty şi gol pentru adversari. În alte condiţii, poate mergeam spre un 0-0 la pauză şi altfel ne-am fi prezentat în partea a doua a jocului”, a declarat Ilie Stan. Sâmbătă, în următorul meci, Gloria va întâlni în deplasare penultima clasată, Ripensia Timişoara.

GLORIA BUZĂU – CSM REŞIŢA 0-1 (0-1)

Gloria Buzău: R. Stoian – Pîrvulescu, Ghinga, Perju, C. Toma – Balgiu, Tucaliuc, Paţurcă (60 Chică-Roşa), Cr. Ciobanu (46 C. Stoica) – Huiban (60 Piftor), Iurcu (83 C. Petre). Antrenor: Ilie Stan

CSM Reşiţa: Cobrea – C. Lungu, Dudea, Dumitraş, L. Acka (66 Szijj), Breşneni (37 D. Ene), R. Boboc (66 Brînzan), Danci, Dat, Laur. Buş (77 Chera), Bagherea (39 Raşoveanu). Antrenor: Alexandru Pelici

– a marcat: Laurenţiu Buş 43 (pen)

– arbitru: Mihai Amorări­ţei (Cîmpina)