Pericol îndepărtat, pentru moment, în Crâng

• SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi 3-1 (2-0)

Cu trei înfrângeri la rând şi ajunsă la doar un punct de retrogradare, Gloria se afla înaintea meciului de sâmbătă, din Crâng, cu Dunărea Călăraşi, în cea mai grea situaţie din acest sezon. Pentru a stopa criza, victoria împotriva fostei prim-divizionare era ­obli­gatorie. Cu acest gând au intrat pe teren şi fotbaliştii buzoieni, care au preluat din start iniţiativa şi au forţat deschiderea rapidă a scorului.

Val. Munteanu (minutul 11) şi Val. Alexandru (mi­nutul 14) au avut primele ocazii, dar portarul Dunării, Krell, s-a opus de fiecare dată. Dar nici oaspeţii n-au venit în vizită la Buzău şi au replicat tăios prin Honciu, care l-a obligat pe Stoian la o intervenţie decisivă în minutul 19. Până la urmă, eforturile susţinute în ofensivă au dat roade şi, în minutul 33, Bogdan Chipirliu, după ce l-a driblat şi pe Krell, a trimis în plasă: 1-0 pentru Gloria. Şi după deschiderea scorului, buzoienii au rămas în atac, iar în ultimul minut al primei reprize Cristian Balgiu a dublat avantajul: 2-0!

Pauza nu a schimbat cu nimic datele problemei. Gloria a continuat să atace poarta adversă, iar o nouă breşă în apărarea Călă­raşiului a venit la 10 minute de la reluare când, după un corner executat de Tucaliuc, Chipirliu a fost pe fază şi a înscris pentru 3-0! Era clar că Gloria nu mai putea rata victoria şi golul marcat de Bogdan Rusu în ultimul minut n-a mai contat decât pentru statistica meciului.

O imensă gură de oxigen luată de elevii lui Ilie Stan care au urcat pe locul 10 şi s-au depărtat la 4 puncte de locurile de retrogradare. Etapa viitoare, luni, 25 noiembrie, meci de foc pentru buzoieni pe “Ilie Oană”, împotriva Petrolului.

SCM Gloria Buzău: R. Stoian – Catană, M. Ioniţă, Konate (31 Luptak), Nedelea, Balgiu, Bourceanu, Val. Munteanu, Chipirliu (73 Pîrcălabu), Tucaliuc, Val. Alexandru (84 R. Mihalache). Antrenor: Ilie Stan