Partidă fără istoric pentru rugbiștii Gloriei

• SCM Gloria Buzău –Știința Baia Mare 3-48 (3-24)

Partidele împotriva campioanei Știința Baia Mare continuă să reprezinte adevărate coșmaruri pentru rugbiștii Gloriei. Și ultima confruntare, din Parcul Tineretului, de la sfârșitul săptămânii trecute, a avut același deznodământ previzibil, o victorie extrem de ca­tegorică a băimărenilor.

De fapt, partida, una total dezechilibrată, a curs într-un singur sens, Știința reușind în prima repriză să culce de patru ori balonul în terenul de țintă al Gloriei, oaspeții punctând în urma unei lovituri de pedeapsă transformată de Paula Folau. Scenariul s-a repetat și în a doua repriză, când campioana a mai reușit alte patru eseuri, iar scorul a luat proporții, finalul consemnând o diferență de 45 de puncte, 3-48!

Astfel, cu o etapă înainte de finalul turului, Gloria rămâne pe penultimul loc, cu numai 5 puncte, și va căuta să încheie, totuși, prima parte a campionatului cu încă o victorie, sâmbătă, pe terenul ultimei clasate, Tomitanii Constanța.

S.C.M.Gloria Buzău: 15. Mihai Golubenco, 14. Lomani Fili, 13.Deneille Ackermann De An, 12. Atelea Moa, 11. Cosmin Iliuță, 10. Wilfred Bowers, 9. Alexandru Afloare, 1. Tsotne Darchia, 2. Marco Fuhri-cpt, 3. Nika Chumashvili, 4. Ionuț Platon, 5. Emanuel Zaharia, 6. Cristi Boboc, 7. Sorin Coșereanu, 8.Malafu Puniani. Rezerve: 16. Alexandru Colev, 17. Andrei Crețu, 18. Ciprian Lucaci, 19. Nicu Baboiu, 20. Ionuț Simion, 21. Marian Lupu, 22. Ioniță Nistor, 23. Ștefan Ștefăroi. Antrenori: Mugur Preda, Costică Merșoiu