• Rapid București – Gloria Buzău, duminică, de la ora 12,30, partidă transmisă în direct pe DigiSport 1 și Telekom Sport 1

Nimic de pierdut și numai de câștigat pentru fotbaliștii Gloriei în meciul cu una dintre cele mai iubite formații din România! Fotbaliștii lui Ilie Stan întâlnesc duminică la prânz pe stadionul din Regie (varianta Dinamo a căzut din cauza protestelor vehemente ale fanilor dinamoviști), pe Ra­pid București, una dintre pretendentele clare la promovarea în Liga 1.

Vizibilitate maximă, așadar, pentru buzoieni într-o partidă ce va fi transmisă în direct de principalele posturi sportive din România care, fără drept de promovare, deci fără o miză propriu-zisă pentru acest obiectiv, pot etala cel mai bun fotbal de care sunt capabili pentru un spectacol și, de ce nu, pentru o victorie de răsunet.

Presiune este în tabăra alb-vișinie, în special pe antrenorul Daniel Pancu, intrat în dizgrația primarului sectorului 1, Daniel Tudorache, despre care se spune că ar conduce din umbră, Rapidul și care n-ar ezita să-l dea afară la primul rezultat negativ. Așadar, un duel mai mult decât interesant, o partidă între două dintre fruntașele clasamentului (Gloria – locul 2, 16 puncte, Rapid – locul 5, 13 puncte), cu un final, până la urmă, imposibil de anticipat!

Liga a 2-a, Etapa a 8-a, program:

Vineri, ora 18,00:

  • Universitatea Cluj – Petrolul Ploiești

Sâmbătă, ora 11,00:

  • Sportul Snagov – Csikszereda Miercurea Ciuc
  • CS Mioveni – Dunărea Călărași
  • Pandurii Tg. Jiu – UTA Arad
  • Daco-Getica București – Metaloglobus București
  • Turris Tr. Măgurele – Viitorul Tg. Jiu

Sâmbătă, ora 12,30:

  • Concordia Chiajna – FC Argeș

Sâmbătă, ora 16,30:

  • ASU Politehnica Timi­șoara – CSM Reșița

Duminică, ora 12,30:

  • Rapid București – Gloria Buzău

Luni, ora 17,00:

  • Farul Constanța – Ripensia Timișoara (A.S.)

Clasament

  1. Tr. Măgurele 19 p.
  2. SCM GLORIA 16 p.
  3. CS Mioveni 15 p.
  4. UTA Arad 13 p.
  5. Rapid 13 p.
  6. FC Argeș 12 p.
  7. Viitorul Tg. Jiu 11 p.
  8. Chiajna 11 p.
  9. Metaloglobus 10 p.
  10. Petrolul 10 p.
  11. Farul 9 p.
  12. CSM Reșița 8 p.
  13. Ripensia 8 p.
  14. Călărași 8 p.
  15. Daco-Getica 6 p.
  16. ASU Poli Timișoara 5 p.
  17. Miercurea Ciuc 5 p.
  18. Pandurii Tg. Jiu 5 p.
  19. Universitatea Cluj 3 p.
  20. Snagov 0 p.

DISTRIBUIȚI
loading...