O nouă înfrângere pentru handbalistele Gloriei

SCM Craiova – SCM Gloria Buzău 32-28 (15-13)

Criza se prelungeşte la echipa feminină de handbal de la SCM Gloria. Handbalistele buzoience au ajuns, după meciul de la Craiova, la al patrulea eşec la rând, iar misiunea evitării barajului pare din ce în ce mai dificilă. Gloria a mers în Bănie cu un lot în care, în lipsă de soluţii, antrenorul Romeo Ilie a fost nevoit să coopteze şi jucătoarele cu probleme medicale şi să le forţeze apoi în meci.

În ciuda atâtor pro­ble­me, startul a fost promiţător, cu echipa buzoiană la conducere şi punând probleme deţinătoarei en-titre a Cupei EHF. Craiova şi-a revenit însă la jumătatea primei reprize şi, odată trecută în avantaj, n-a mai cedat avansul, 15-13 fiind scorul înregistrat la pauză. Buzoiencele au încercat să rămână în joc şi în prima parte din repriza a doua şi să nu dea prilejul gazdelor să se desprindă decisiv pe tabelă. Totuşi, problemele de lot aveau să-şi spună până la urmă cuvântul şi în ultimul sfert de oră Craiova a făcut legea pe teren.

De la 24-22 în minutul 46, oltencele au marcat de patru ori la rând şi apoi au gestionat fără probleme un final de partidă lipsit de griji, 32-28 scor final. Ajunsă în pragul barajului, pentru Gloria victoria în meciul care urmează, duminică, la Sala Sporturilor, cu Minaur Baia Mare, este vitală!

– Marcatoare SCM Gloria: Carmen Stoleru – 11 goluri, Marija Gedroit –  7 goluri, Yulia Khavronina – 5, Diana Predoi – 2 goluri, Alexandra Subţirică, Cris­tina Nan şi Alexandra Banciu – câte 1 gol