Marina Baboi, campioană la 100 de metri la un Grand Prix în Cehia

La doar 48 de ore de la sosirea din Norvegia, unde participase la Cupa Europei pe echipe – prima ligă ­va­lorică-, Marina Baboi, sprinteră legitimată la SCM Gloria Buzău, eleva profesoarei Doina Voinea, a urcat din nou în avion, de data aceasta cu destinația Cehia, unde a fost invitată să participe la două mitinguri atletice de tradiție din această țară.

Sâmbătă, Marina a luat startul în cadrul Grand Prixului dedicat probei de 100 m din cadrul celei de-a 54 ediții a Chodske1500 Domazlice, și, după o prestație excelentă, a câștigat finala cu timpul de 11,76 s. Astfel, atleta Gloriei a câștigat Marele Premiu al reuniunii atletice. Marina Baboi va rămâne în Cehia, pentru a se alinia la startul unei alte competiții cu prezență internațională – Grand Prix Cheb 2019.