Liga a 4-a se îndreaptă vertiginos spre vacanţa de iarnă, dar încă mai are destule necunoscute, cu două etape înainte de finalul turului. Sâmbătă au fost programate meciurile rundei a 13-a, antepenultima din prima jumătate a campionatului, iar din cvartetul fruntaş singurii paşi greşiţi i-a făcut Team Săgeata, care n-a reuşit să câştige într-o deplasare aparent uşoară, la Sălcioara, în faţa unei echipe, Recolta, care, cu o etapă în urmă, pe stadionul din Crâng, fusese surclasată de SCM Gloria (0-8). Un pas în spate făcut, aşadar, de vicecampioana ediţiei precedente şi una dintre protagonistele actualului sezon care, după acest 0-0, a coborât pe locul 3 şi s-a depărtat la 3 puncte de lidera SCM Gloria. Aceasta a profitat din plin de semi-eşecul trupei din Săgeata şi a obţinut o victorie normală, la Balta Albă, unde, chiar dacă n-a mai întâlnit o adversară pe seama căreia să facă scor, s-a impus cu scorul de 2-0. Reuşitele echipei lui Vasile Tudose au fost semnate de Şolcănea, în minutul 7, şi Babageanu, în minutul 79. Noua pretendentă la detronarea Gloriei de pe primul loc la finalul turului a devenit acum Voinţa Lanurile care, după victoria obţinută împotriva Olimpiei Rm. Sărat, s-a apropiat la numai 2 puncte, decisiv devenind acum meciul direct, de peste două etape, din final, pe care formaţia lui Tănase Lăptoiu urmează să-l găzduiască. Posibil însă ca un cuvânt greu de spus să aibă şi Locomotiva, în revenire de formă după o perioadă ceva mai dificilă, ieşită cu bine în această etapă dintr-o deplasare foarte grea, la Pătârlagele, unde elevii lui Gabriel Ibriş au învins cu 2-1. Runda viitoare e dominată de un nou derby, între Team Săgeata şi Locomotiva Buzău, în timp ce SCM Gloria, acasă cu Victoria Boboc şi Voinţa Lanurile, în deplasare cu Diadema Gherăseni, sunt mari favorite înaintea duelului de foc din ultima etapă care va decide, cum spuneam, campioana de toamnă în eşalonul de elită al fotbalului judeţean.