Steaua Bucureşti – SCM Gloria 31-10 (14-3)

Echipa de rugby n-a mai repetat şi în Ghencea coşmarul precedentelor deplasări în faţa „granzilor” din SuperLigă, campioana Timişoara Saracens şi vicecampioana Ştiinţa Baia Mare.

Experienţa căpătată de la meci la meci şi, mai ales, încrederea dată de victoriile în Parcul Tineretului, cu Dinamo şi Universitatea Cluj, au făcut ca SCM Gloria să aibă o evoluţie curajoasă pe terenul Stelei, lidera clasamentului şi singura echipă fără înfrângere din campionat. La pauză a fost 14-3 în favoarea steliştilor, dar eforturile buzoienilor au fost răsplătite imediat după pauză de eseul reuşit de Malafu Puniani. Totuşi, Steaua este Steaua, iar în ultima parte a meciului „militarii” au pus stăpânire pe joc şi au culcat de trei ori balonul în terenul de ţintă al Gloriei, pentru un succes cu bonus ofensiv 31-10. În urma modificărilor de ultim moment din program, echipa buzoiană va juca următorul meci pe teren propriu, contând pentru etapa a 7-a, ultima a turului, sâmbătă, 20 octombrie, împotriva Tomitanilor Constanţa. Partida din deplasare, cu CSM Bucureşti, din etapa a 6-a, se va juca aşa cum a fost programată iniţial, pe 27 octombrie.