HC Buzău, pe loc direct retrogradabil

• Potaissa Turda – HC Buzău 32-25 (16-11)

HC Buzău se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului, iar după jocul de la Turda a ajuns chiar pe penultimul loc, poziţie direct retrogradabilă. Totuşi, înfrângerea în faţa Potaissei era, dacă se poate spune aşa, “în grafic”, clujenii, ocupanţii locului secund, la două puncte de lidera Dinamo, alcătuind una dintre cele mai puternice echipe din Liga Naţională.

Din păcate, buzoienii au fost prezenţi în joc, cât să ofere o replică pe măsura adversarului, doar în primele minute. Ardelenii au intrat cu 5 goluri avans la pauză (16-11), diferenţa crescând până la plus 10 în minutul 41, 24-14, după care au conservat un avantaj lejer până la final, 32-25. Pentru elevii lui Eliodor Voica, este clar că toate meciurile care vor urma vor fi tot atâtea finale, iar din fiecare trebuie obţinut maximum posibil. Prima ocazie pentru a încerca “evadarea” de pe actuala poziţie este joi, în meciul de la Sala Sporturilor cu Politehnica Timişoara.

Marcatori HC Buzău: Liviu Mironescu – 5 goluri, Shahoo Nosrati – 5 goluri, Alexandru Ionescu – 4 goluri, Andrei Bejinariu – 4 goluri, Zamfir Dumitrana – 3 goluri, Alex Tălmaciu, Andrei Grasu, George Alexandru şi Fabacary Dieme – câte 1 gol.