HC Buzău, abonată la înfrângeri

• HC Buzău – Dunărea Călăraşi 24-26 (12-15)

HC Buzău a uitat complet gustul unei victorii în Liga Naţională. A zecea înfrângere în 12 etape a venit la Sala Sporturilor, în faţa Dunării Călăraşi, şi menţine echipa buzoiană în cea mai dificilă situaţie de la promovarea în primul eşalon.

HC Buzău a început în forţă partida cu formaţia din Călăraşi, dar elanul ofensiv al gazdelor nu a durat decât 10 minute, interval în care buzoienii s-au aflat şi la conducere, 3-1 (minutul 4) şi 4-2 (minutul 7). Oaspeţii au echilibrat apoi disputa, au preluat conducerea, iar pentru elevii lui Eliodor Voica meciul s-a transformat într-o continuă cursă de urmărire. Până la finalul primei reprize, Dunărea a menţinut un avans constant de 3-4 goluri, încheind în avantaj primele 30 de minute, 15-12. Buzoienii au încercat să recupereze după pauză terenul pierdut, au reluat partida destul de bine, dar n-au reuşit să se apropie niciodată la mai puţin de douăă  goluri de adversari. Multele ratări şi ezitări în defensivă şi-au cerut tributul, iar Dunărea, la primul joc sub comanda unui nou antrenor principal, Gabriel Armanu, a plecat de la Buzău cu toate cele trei puncte, 26-24 scor final.

Joi, în ultima etapă a turului, HC Buzău o întâlneşte în deplasare pe CSM Făgăraş.

Marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana – 8 goluri, Fabacary Dieme – 6 goluri, Alin Şania – 3 goluri, Liviu Mironescu, Andrei Bejinariu, Alexandru Ionescu – câte 2 goluri, George Roşca – 1 gol.