Handbaliștii, în joc doar o repriză

• Minaur Baia Mare – HC Buzău 36-29 (19-13)

HC Buzău a încercat să dea lovitura la Baia Mare, dar a avut ghinionul să întâlnească o echipă în mare formă, ocupanta locului secund, Minaur. Gura de ­oxi­gen luată după victoria din etapa trecută, cu CSM București, nu a fost, iată, suficientă, pentru a putea pune probleme formației gazdă. Și totuși, buzoienii au fost prezenți în joc în bună parte din prima repriză.

Elevii lui Eliodor Voica au trecut peste startul lansat al amfitrionilor, care conduceau cu 7-3 după numai 10 minute și s-au apropiat apoi periculos, la un singur gol, 8-7 (minutul 13) și 11-10 (minutul 19). Minaur a revenit apoi însă puternic în joc și s-a distanțat până la pauză la o diferență categorică, 19-13. În partea secundă, din păcate, Buzăul parcă nici nu a mai fost pe teren. Gazdele aveau deja 10 goluri avantaj când nu trecuseră 10 minute de la reluare, apoi revenirea buzoienilor, de pe final, a fost tardivă.

S-a terminat 36-29, iar HC Buzău a rămas cu 4 puncte, dar a coborât din nou pe locul 12. Urmă­toarea partidă, foarte importantă, va avea loc joi, la Sala Sporturilor, de la ora 17,00, împotriva Dobrogei Sud Constanța.

Marcatori HC Buzău: Andrei Grasu – 7 goluri, Fabacary Dieme – 7 goluri, Liviu Mironescu – 6 goluri, Zamfir Dumitrana – 5 goluri, Florin Chircă, Andrei Bejinariu, Alexandru Ionescu, Marius Anton – câte 1 gol