• Steaua Bucureşti – HC Buzău 31-26 (15-15)

Dacă meciurile ar fi durat 30 de minute, HC Buzău ar fi avut, cu siguranţă, mult mai multe puncte în clasament. Scenariul din urmă cu o etapă, în faţa campioanei Dinamo, când buzoienii au condus la pauză şi au pierdut apoi pe final, s-a repetat şi sâmbăta trecută, la Chiajna, unde HC Buzău a întâlnit vicecampioana Steaua, în penultima etapă a turului.

După un start modest de partidă, în care steliştii s-au ­des­prins rapid la 3-0, echipa buzoiană şi-a revenit, a trecut în avantaj şi a menţinut apoi un echilibru reflectat şi pe tabela de marcaj după primele 30 de minute, 15-15. Dar, parcă, handbaliştii buzoieni s-au obişnuit să dea cu piciorul în partea secundă la tot ceea ce au construit în prima repriză. Aşa cum s-a întâmplat şi la Dinamo, dar şi în numeroase alte ­me­ciuri din tur, HC Buzău s-a frânt efectiv după pauză şi n-a mai contat în joc, Steaua desprinzându-se la un maxim de 9 goluri, 31-22 cu 7 minute înainte de final.

Elevii lui Eliodor Voica au mai îndulcit puţin amarul în ultimele minute, cu patru reuşite la rând, dar înfrângerea n-a mai putut fi evitată. În plus, aşa cum era de aşteptat, CSM Făgăraş s-a impus fără probleme în faţa Universităţii Cluj şi a depăşit în clasament echipa buzoiană, pe care a trimis-o pe penultimul loc. Joi seară, de la ora 18,00, la Sala Sporturilor, în ultimul meci din tur, HC Buzău o întâlneşte pe Dunărea Călăraşi.

Marcatori HC Buzău: Liviu Mironescu – 6 goluri, Alexandru Asoltanei – 5 goluri, Petru Stroe – 4 goluri, Marius Anton – 4 goluri, Florin Chircă – 2 goluri, Claudiu Şimicu – 2, Andrei Grasu, Răzvan Istrate şi Robert Burlacu – câte un gol.