Handbalistele Gloriei, pe podiumul Ligii Naţionale

• SCM Gloria Buzău – Minaur Baia Mare 29-23 (14-9)

Gloria şi Minaur Baia Mare au fost protagonistele celui mai interesant meci al etapei a 8-a din Liga Florilor. În joc era locul 3, deţinut înaintea partidei de formaţia băimăreană şi pe care buzoiencele şi l-ar fi putut adjudeca în cazul unei victorii.

Pentru o astfel de miză, şi atmosfera din Sala Sporturilor a fost pe măsură, plină din nou de suporteri pătimaşi, gata să facă orice pentru ca favoritele să se impună. S-a început într-o oarecare notă de echilibru, până la 3-3 (minutul 6), după care Gloria s-a des­prins, aproape de jumătatea primei reprize, la 3 goluri, 6-3. Acesta a fost, de alfel, şi cursul următoarelor minute, gazdele păstrând un avantaj de 3-4 goluri, rotunjit chiar la pauză, 14-9. În partea secundă, dominarea Gloriei a fost şi mai evidentă, iar Minaur a depus armele. Elevele lui Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie au zburdat pe teren, iar scorul a luat proporţii: 23-15 (minutul 46) şi 26-18 (minutul 53), pe gustul spectatorilor fiind şi o reuşită din poartă în poartă a Anei Maria Mîrcă-Olariu.

În final, tabela a consemnat o victorie categorică a Gloriei, care a urcat pe podiumul Ligii Naţionale, la numai 3 puncte de SCM Rm. Vâlcea şi Corona, clasament influenţat, ce-i drept, şi de multe restanţe. Urmează o pauză în Liga Florilor, până pe 2 noiembrie, când buzoiencele o vor întâlni în deplasare pe HCM Slobozia.

Marcatoare SCM Gloria: Ana Maria Mîrcă Olariu – 1 gol – Alexandra Gavrilă – 8 goluri, Raluca Petruş – 5 goluri, Ana Maria Simion – 4 goluri, Ana Maria Popa-Iuganu – 4 goluri, Denia şelever, Andreea Rotaru şi Oana Apetrei – 2 goluri, Alexandra Subţirică – 1 gol