Handbalistele Gloriei, în cădere liberă

Gloria și-a complicat extrem de mult situația în clasament, după o nouă înfrângere în campionat, suferită duminică seară, la Sala Sporturilor, împotriva celeilalte „Glorii” din Liga Națională, cea din Bistrița.

Obligată la victorie, echipa buzoiană a intrat destul de slab în meci și, în prima repriză, a fost nevoită să alerge tot timpul după egalare. Mai experimentată și mai bine legată, formația bistrițeană a fost „vioara întâi” în prima parte, încheiată totuși la egalitate, 11-11, grație golului marcat în ultimele secunde de Carmen Stoleru.

Simțind pericolul, Gloria s-a trezit la viață în repriza a doua și n-a trecut mult timp până a preluat conducerea pe tabelă. Din păcate, finalul, mai exact ultimele 7 minute, le-a trădat complet pe elevele lui Romeo Ilie. Gloria din Bistrița a revenit în avantaj, pe care nu l-au mai cedat până la sfârșit, obținând o victorie la limită, 22-21, care aruncă echipa buzoiană în brațele disperării. Încă pe locul 9, dar la ega­litate de puncte cu alte trei formații, Gloria are parte în următoarele două etape de tot atâtea deplasări de foc, la Brașov și Craiova!

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Alina Ilie – 6 goluri, Dzyiana Ilyna – 4 goluri, Ana Maria Simion – 3 goluri, Carmen Stoleru – 2 goluri, Marija Gedroit – 2 goluri, Andreea Mărginean, Alexandra Subțirică, Diana Predoi, Mădălina Predoi – câte 1 gol