Handbalistele Gloriei, eliminate din Cupa României

• HC Zalău – SCM Gloria Buzău 27-22 (16-13)

Drumul handbalistelor Gloriei în actuala ediție a Cupei României s-a oprit în optimile de finală. Echipa buzoiană a fost eliminată din competiție în urma înfrângerii cu 22-25 suferită la Zalău, un fel de „teritoriu interzis” pentru multe echipe din Liga Națională. De parcă partida nu ar fi fost și așa destul de grea, antrenorul Romeo Ilie nu s-a putut baza la Zalău pe foarte multe jucătoare de bază, precum Dziyana Ilyna, Diana Predoi, Alina Ilie, Yulya Khavronina, Cristina Nan, Ana Maria Mîrcă Olariu și Natalia Vinyukova, cu probleme medicale.

E adevărat, și omologul său, Gheorghe Tadici, a preferat să menajeze sau să folosească mai puțin jucătoarele care duc greul în campionat. HC Zalău s-a ­des­prins pe tabelă după primul sfert de oră. După ce în primele 15 minute, cele două echipe au mers “cap la cap”, gazdele s-au desprins la două goluri în minutul 16, scor 10-8. Până la pauză, acest avantaj avea să mai crească, trei goluri la finalul primelor 30 de minute: 16-13. Zalăul a început fulminant partea a doua, cu trei goluri consecutive, iar scorul devenea 19-14.

Avantajul elevelor lui Gheorghe Tadici a crescut însă și mai mult, iar în minutul 38 tabela indica 21-16 pentru gazde. Printr-o răbufnire de orgoliu, Gloria a revenit puternic în meci și s-a apropiat la doar două goluri de adversare, însă, a fost doar o furtună de moment, iar până la final, echipa pregătită de Gheorghe Tadici s-a impus la o diferență netă, 27-22. Următorul joc al handbalistelor Gloriei va fi în campionat, joi, 28 martie, în deplasare cu Corona Brașov, în etapa a 20-a a Ligii Naționale.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Andreea Măr­ginean – 9 goluri, Alexandra Subțirică – 3 goluri, Mădălina Predoi – 3 goluri, Ana Maria Simion – 3 goluri, Carmen Stoleru – 2 goluri, Marija Gedroit – 2 goluri