• SCM Gloria – CSM Slatina 28-20 (13-11)

Pauza prilejuită de sta­giul de pregătire al echipei naţionale a fost de bun augur pentru handbalistele Gloriei. După două săptămâni de pauză, scoţând din calcul amicalul cu Dunărea Brăila, elevele lui Dumitru Muşi au revenit pe teren gata să ,,muşte” din adversare, jucătoarele de la CSM Slatina.

Şi ele cu un start bun de sezon, oaspetele de duminică de la Sala Sporturilor au început mai bine partida, şi în primele minute s-au aflat în avantaj. Cu un trio de forţă care a făcut diferenţa, Ilyna, Vinyukova şi Alina Ilie, Gloria a trecut în avantaj la jumătatea primei reprize, apoi a menţinut un avantaj constant de 2-3 până la final, 13-11 a fost scorul pauzei. Buzoiencele au început excelent partea secundă, extrema Diana Predoi, revenită de la lotul naţional, fiind de neoprit. Slatina n-a mai avut ­pu­terea de a reveni în joc, iar Gloria a profitat din plin de căderea adversarelor, marcând gol după gol.

Diferenţa maximă a fost de 28-18, cu 6 minute înainte de final, în faţa unui public în delir! Cu două reuşite până la final, oaspetele au mai salvat din ruşine. S-a terminat 28-20, rezultat care a urcat echipa buzoiană pe un incredibil loc 5, cu un total de 10 puncte! Pentru SCM Gloria vine la rând, duminică, meciul de la Bistriţa, cu cealaltă “Glorie” din Liga Naţională.